Dne 31. 3. 2024 mě končí smlouva na dobu určitou, pak jdu na úřad práce na podporu a poté do předdůchodu

Otázka:

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně předdůchodu. Dne 31.3.2024 mě končí smlouva na dobu určitou, pak jdu na úřad práce na podporu( jsem ročník 1964), tím pádem na 11 měsíců. Ty budu mít vybrané v únoru 2025. A zajímá mě, když bych si chtěla zaplatit předdůchod( což by bylo 4 roky a dva měsíce, protože odejít do předdůchodu mohu 8.4.2029), jestli to jde, zaplatit si 2 měsíce. Kolik asi za tu dobu budu krácená (píšete cca 300 – 400 za rok). Počítá se krácení celý rok nebo mě budou počítány jenom ty 2 měsíce, když nebudu využívat celý ten pátý rok?
Moc Vám děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dne 31. 3. 2024 mě končí smlouva na dobu určitou, pak jdu na úřad práce na podporu a poté do předdůchodu

Doba pobírání předdůchodu není dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění. To znamená, že pokud ukončíte evidenci na úřadu práce v únoru 2025, nebude vám další doba pojištění přibývat a tím si ve výsledku snížíte starobní důchod. Dobu pojištění tak budete mít kratší o čtyři až pět let a tomu bude odpovídat i jeho výše.

Co je to „celý rok pojištění“ a jak se doba pojištění počítá, vysvětluji v tomto článku. Vámi uváděná chybějící doba může získanou dobu pojištění ovlivnit jak čtyřmi, tak pěti lety. Záleží na konkrétním výpočtu. Doplatit dva měsíce byste sice mohla, ale záleží na tom, zda by to mělo nějaký smysl (ovlivnilo to získání dalšího celého roku pojištění).

Evidenci na úřadu práce nemusíte ukončovat ihned s koncem podpory. Jako náhradní doba pojištění se vám mohou hodnotit až další tři roky bez podpory. To je rozhodně levnější varianta.