Je sirotčí důchod 5.600 Kč velmi nízký?

Otázka:

Dobrý den,zajimalo by mě,když už jsem dostala rozhodnuti o přiznání sirotčiho,kdy mi bude asi tak zaslán na učet?

Dobrý den..když už mi přišlo rozhodnuti o přiznáni sirotčiho,zajimalo by mě do jaky doby od doručení mi bude sirotči vyplaceno?

Dobry den,chci se zeptat..co mužu dělat když mi částka kretou mi vypočitali 5578kc sirotčiho na dve male děti připadá opravdu velmi nizká?

(pozn.: všechny dotazy jsou od jedná tazatelky; redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je sirotčí důchod 5.600 Kč velmi nízký?

Jakým způsobem vám bude zaslán doplatek důchodu, je buď uvedeno na konci rozhodnutí o přiznání důchodu nebo vám přijde ještě jeden dopis (tentokrát již obyčejně), ve kterém budete o této skutečnosti informována. Většinou se jedná o několik málo dní od doručení rozhodnutí.

Výše sirotčího důchod, kterou uvádíte je naprosto standardní. Dokonce odpovídá i výši důchodu, kterou vám sdělili na OSSZ při sepisování žádosti (jak jste mi psala minule). Pokud se domníváte, že byste měla pobírat sirotčí důchod vyšší, je třeba především zkontrolovat osobní list důchodového pojištění, který je součástí rozhodnutí o přiznání důchodu – měly by na něm být uvedeny všechny doby zaměstnání otce sirotků, příp. studium a vojenská služba (ideálně by neměla chybět žádná doba). Chybějící doba a vyměřovací základy (výdělky) totiž ovlivňují výši důchodu.