Kombinované studium: Od kdy mi uvolní výplatu sirotčího důchodu?

Otázka:

Dobrý den, od února jsem nastoupil na kombinované studium. ČSSZ mi napsalo dopis, že mi odebírají sirotčí důchod a pro obnovu důchodu mám napsat dopis, ve kterém prohlašuji, že nevykonávám žádnou výdělečnou činnost zakládající účast na pojištění a nepobírám podporu v nezaměstnanosti. Dopis jsem poslal cca před 2-3 týdny, důchod který jsem měl dostat 9. 5. jsem ale nedostal. Je to dáno tím, že můj dopis si ještě nepřečetli? A pokud ano, pošlou mi důchod hned po přečtení a nebo až následující měsíc, tzn 9. 6.?

Odpověď:

Kombinované studium: Od kdy mi uvolní výplatu sirotčího důchodu?

Vzhledem k tomu, že ČSSZ již zastavila výplatu sirotčího důchodu, musí nyní dojít k rozhodnutí o jeho uvolnění – bude vám zasláno rozhodnutí, ve kterém budete o této skutečnosti informován. Do té doby vám žádná splátka důchodu nepřijde. Poté vám bude sirotčí důchod zpětně doplacen od data zastavení.

Upozorňuji, že uvolnění výplaty sirotčího důchodu může trvat dva až tři měsíce (ale třeba budete mít štěstí na dřívější uvolnění výplaty). ČSSZ je ohromná instituce s několika tisíci zaměstnanci a složitými pracovními procesy. K uvolnění výplaty důchodu nedojde prostým přečtením dopisu a stiskem jednoho tlačítka, jak by se možná mohlo zdát.