Je možné zrušit předčasný důchod a začít pracovat? Bude pak důchod vyšší?

Otázka:

Dobrý den, využila jsem možnosti jít o 3 roky dřív do důchodu – od 1.2.2016.Nyní mám však možnost pracovní smlouvy s platem o dost vyšším, než jsem měla dřív (měla jsem poloviční úvazek – minimální mzdu). Můžu ještě důchod zrušit, nebo jen pozastavit? V případě, že bych třeba takto pracovala rok nebo dva, přepočítá se mi potom výše důchodu a brala bych ho vyšší? Děkuji za Váš čas.

Odpověď:

Je možné zrušit předčasný důchod a začít pracovat? Bude pak důchod vyšší?

Vzít žádost o důchod zpět je možné pouze do 30 dnů od doručení rozhodnutí o přiznání důchodu. Předpokládám, že tuto možnost již nemáte.

Pokud při pobírání předčasného starobního důchodu v době do dosažení důchodového věku začnete vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na sociálním pojištění, je třeba tuto skutečnost ohlásit ČSSZ – můžete využít tento tiskopis. Výdělečnou činnost poté získáte další dobu pojištění a “odmažou” se vám tratná procenta krácení předčasného důchodu. Získané výdělky (vyměřovací základy) již nebudou mít vliv na výši důchodu, nicméně získáním doby pojištění a odmazáním tratných procent si zajistíte vyšší důchod. Po dobu výdělečné činnosti pochopitelně nebude náležet výplata předčasného důchodu (to však víte).