O kolik se zvýší předčasný důchod, když si požádám za rok?

Otázka:

Dobrý den, požádal jsem si o předčasný důchod a byl jsem nemile překvapen jeho nízkou částkou 7 500 Kč, vyrozumnění mi přišlo před týdnem. Šel jsem o 3 roky dříve, protože firma šla ke krachu. Nyní mi kamarád nabídl práci se smlouvou na 1 rok, plat o dost lepší, než jsem míval, asi 18 000 čistého. Mohu ještě ten předčasný důchod zrušit, nastoupit do práce a zažádat si znovu o předčasný důchod až za rok? Zvedla by se mi potom jeho výše a o kolik asi? Děkuji.

Odpověď:

O kolik se zvýší předčasný důchod, když si požádám za rok?

Žádost o důchod můžete vzít zpět do 30 dní od dne doručení rozhodnutí o důchodu. Pokud je takto nízký důchod způsoben nízkými vyměřovacími základy, zvedne se jeho výše za další rok nejvýše o 1000 Kč a to především v důsledku nižšího krácení a získání další doby pojištění. O něco vyšší výdělek již výši důchodu zásadněji neovlivní.

Otázka doplněna:

Děkuji Vám. Ještě uvažuji o tom, že bych si ten důchod nechal a dohodl se, že bych tu práci vzal jen na poloviční úvazek. Bylo by to možné? Předpokládám, že by to šlo na Dohodu o provedení práce do 10 000,- měsíčně. To by snad nemělo výplatě důchodu bránit. Musel bych to v tom případě někam hlásit?
Děkuji.

Odpověď doplněna:

Možnosti přivýdělku při předčasném důchodu popisuji v tomto článku. Pokud splníte podmínky v článku popsané (bude vám výplata předčasného důchodu náležet), tuto činnost hlásit nemusíte.