Otázka:
Dobrý den pane Maříku, po delší době se na Vás opět obracím s prosbou o radu, tentokrát ohledně předdůchodu mojí manželky. Dobře vím, že překlenutí času do řádného důchodu formou předdůchodu moc nedoporučujete, ale manželka je po zvážení všech možností a podmínek pro předdůchod pevně rozhodnuta. Nárok na odchod do předdůchodu jí dle zákona vznikne 16.10.2024 a od tohoto data jej chce ihned začít využívat. Víme, že si člověk musí před začátkem vyplácení předdůchodu určit dobu vyplácení (min.2, max.5 let) a podle toho vložit na svůj účet DPS příslušnou částku. V průběhu následujících let však může nastat situace, že bude výhodnější přejít na čerpání předčasného důchodu… Podstatou mého dotazu na Vás tedy je : Je možné si nejdříve určit dobu pobírání předdůchodu například na 3 roky a před uplynutím této doby se rozmyslet a doložit na původní, nebo novou smlouvu DPS další potřebnou částku a pokračovat tak kontinuélně v pobírání předdůchodu třeba další rok, nebo dva ? Budu za Vaši odpověď moc rád, protože jsem se zatím nedopátral jednoznačné odpovědi, a to ani u pracovníků penzijní společnosti. Mockrát Vám předem děkuji.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Je možné změnit délku výplaty předdůchodu v jeho průběhu?
Muselo by se postupovat tak, že se „na předdůchod“ nepřevedou všechny finanční prostředky z DPS. Pak je možné pokračovat ve spoření v DPS a po konci předdůchodu zažádat o novou výplatu předdůchodu (opět minimálně na dva roky). Jednou stanovenou délku předdůchodu už v jeho průběhu změnit nelze. Stejně tak nelze využít novou smlouvu o DPS, protože by netrvala po potřebnou dobu.
Výplata předdůchodu není překážkou pro přiznání a výplatu předčasného důchodu. Může se také nastavit předdůchod na maximální dobu a v době jeho pobírání požádat o předčasný důchod.