Může vláda změnit pravidla ještě letos?

Otázka:

dobrý den, pane Maříku,
prosíme o radu:
manžel je narozený 27.6.1961, přemýšlí, že by si zažádal o předčasný důchod bez nároku na výplatu a to co nejdříve, cca 15.5.2023. Je zaměstnaný a dál bude pracovat. Máme teď obavy, že vláda připravuje důchodovou reformu a budoucí předčasné důchody budou hodně znevýhodněné, aby vůbec nebyly zrušené atd. Jde o to zda už od 9/2023 nebudou jiné podmínky? Může vláda změnit pravidla ještě letos? Přemýšlíme tak, že pokud bude dál pracovat a buď vydrží do řádného důchodu nebo půjde do předčasného podle toho, jak se bude cítit v roce 2024 a pak si zažádá o přepočet a tím se krácení vyruší a přitom se mu předčasný důchod bude počítat za starých podmínek.
Děkujeme moc za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může vláda změnit pravidla ještě letos?

Ano, i v průběhu roku se může měnit legislativa. Nové podmínky by měly začít platit v září 2023, ale jisté to v tuto chvíli není. V navrhované úpravě je totiž uvedeno: “ Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení.“ To může nastat i k jinému datu než k 1. září 2023.

O vámi zmiňovaném postupu přemýšlíte správně. Pokud bude mít váš manžel přiznán důchod k datu před účinností změn, budou se na něj vztahovat stará pravidla.

Otázka doplněna:

dobrý den,

moc děkujeme za odpověď.
Jestli se mohu ještě zeptat, nerozumíme pořádně tomuto:
Výpočtová zamítačka využívá toho, že zákon o důchodovém pojištění odlišuje přiznání důchodu a přiznání výplaty důchodu… to je zkopírováno z vašeho webu
Když manžel půjde žádat na ČSSZ o předčasný důchod, co má tedy říci? Že žádá o „přiznání důchodu“ ihned a „přiznání výplaty důchodu“ nežádá vůbec a chce využít důchodovou zamítačku.
Nemusí požadovat datum přiznání výplaty předčasného důchodu? On ho ještě ani neví totiž, zda do něj vůbec půjde nebo zůstane až do řádného důchodu. Prostě chce mít jen jistotu starých podmínek a případně jít i dříve.
On už tam jednou totiž byl a úřednice ho odbyla ať přijde nejdřív až v září, že budou vědět už víc, ale teď je nestandardní situace, v září může být i pozdě.

mockrát děkujeme za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ať manžel řekne, že „žádá o přiznání předčasného důchodu bez výplaty“. Nemusíte se bát, OSSZ takto nyní píší žádosti jednu za druhou, takže jistě budou vědět. Výplatu lze požadovat pouze v případě, že má být přiznána do 4 měsíců od sepsání žádosti. Ani tak to není nutné a není třeba požadovat výplatu, když nevíte, od kdy ji budete požadovat.

V žádosti je na to speciální kolonka, ve které bude uvedeno „Žádám přiznání důchodu bez výplaty“.