Je možné, že posledních 5 let před důchodem bude nejklíčovějších?

Otázka:

Dobrý den, měla bych jen malý dotaz. Jsem ročník 1966, od maturity pracuji jako zdravotní sestra, mzdu jsem vždy měla dle platných mzdových tarifů. Nyní pracuji u soukromého lékaře a mzdová účetní mi tvrdí, že výše důchodu se mi bude vypočítávat za posledních 5 odpracovaných let před důchodem ( nyní mám o něco nižší mzdu než jsou současné mzdové tarify ve státních zařízeních, od 1.1.2018 byly opět navýšeny o 10% ). Je možné, že posledních 5 let bude asi nejklíčovějších, ale myslím si, že do výše budoucího důchodu se odrazí i výše mé mzdy za celá léta pracovního procesu. Nebo se mýlím? Děkuji moc za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné, že posledních 5 let před důchodem bude nejklíčovějších?

Jak se počítá starobní důchod, vysvětluji podrobně v tomto článku. Důchod se počítá ze získaných dob pojištění od ukončení povinné školní docházky (tj. u vás od začátku studia střední školy) a ze všech vyměřovacích základů (výdělků) od roku 1986.

Výpočet starobního důchodu z výdělků z nejvýhodnějších 5 let v posledních 10 letech před důchodem se prováděl u důchodů přiznávaných do konce roku 1995. Je až s podivem, jak je toto u některých lidí zakořeněno.