Je možné, že by bez lékařských zpráv prodloužili platnost posudku o invaliditě?

Otázka:

Dobrý den,
mám ID III. stupně, vím, že jsem ho měla ve spisu uvedený na rok. Pak jsem měla být opět předvolána. Již je to více jak 18 měsíců a stále se nic neděle a ČSSZ mě neobeslala. Je možné, že by bez lékařských zpráv dobu prodloužili nebo proč se nic neděje. Je to pro mě velmi stresující, ale nechci na sebe upozornit

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné, že by bez lékařských zpráv prodloužili platnost posudku o invaliditě?

ČSSZ vyžádá provedení kontrolní lékařské prohlídky (KLP), “až to uzná za potřebné”. KLP nemůže být provedena bez lékařských zpráv. I kdyby si je OSSZ vyžádala sama a provedla KLP v nepřítomnosti, obdržela byste od OSSZ “posudek o invaliditě”, na kterém by byl uveden výsledek posudkového zhodnocení (zda jste nadále invalidní a v jakém stupni).

Mnohem pravděpodobnější vysvětlení vaší situace je to, že jednoduše neznáte platnost posudku o invaliditě, tj. kdy má být KLP provedena.

ČSSZ nefunguje tak, že by vás začal někdo řešit, když na sebe upozorníte. OSSZ provádí KLP na základě požadavku ČSSZ, která ji k tomu vyzve. Klidně kontaktujte vaší OSSZ, kde vám pravděpodobně platnost posudku sdělí.

Otázka doplněna:

Dobrý den ještě jednou,

zeptám se asi úplně hloupě kdo tedy iniciuje KLP OSSZ , ČSSZ nebo přímo posudkový lékař, který dělal poslední posudek.
Opravdu přesně vím, datum do kdy byl na 3.stupeň schválen. Omylem mi to po telefonu loni řekli. Pokud si zkusím zavolat na pracovišti kde sídlí lékař co mě naposledy posuzoval, dozvím se více? Na klasické přepážce nic nevidí.
Děkuji
(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Platnost posudku o invaliditě stanovuje posudkový lékař. ČSSZ si po provedení zjišťovací lékařské prohlídky a zaslání posudku tento údaj zaznamená a cca dva měsíce před koncem vyzve oddělení LPS příslušné OSSZ k provedení kontrolní lékařské prohlídky.

Nevím, co myslíte “klasickou přepážkou”, ale všichni pracovníci důchodového oddělení i oddělení LPS tento údaj samozřejmě vidí. Jen vám ho zřejmě nechtěli říci. Zda vám platnost posudku někdo sdělí nevím, protože tento údaj se sdělovat nemá (i když se tak často děje).