Je možné zažádat o důchod zpětně, popřípadě jak o zpětný důchod žádat?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku. Rád bych Vás poprosil o radu. Je mi 39 let a chtěl bych si zažádat o invalidní důchod, mám ulcerózní kolitidu – středně těžkou formu, již od roku 2016. Je možné zažádat o důchod zpětně, popřípadě jak o zpětný důchod žádat? Papíry k důchodu vyplňuje obvodní lékař? Jelikož jezdím ke specialistovi do Vojenské nemocnice, ne všechny papíry z vojenské dávám své obvodní lékařce. Je možné, při žádosti o důchod, předložit i dokumenty, které u sebe, co se týče mé nemoci, mám? Moc děkuji za radu
Hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné zažádat o důchod zpětně, popřípadě jak o zpětný důchod žádat?

Žádost o invalidní důchod se běžně uplatňuje „od vzniku nároku“ nebo „od skončení výplaty nemocenských dávek“, ale není to podmínkou a v žádosti můžete požadovat i datum přiznání, jaké si sám zvolíte (požadované datum přiznání je uvedeno hned na začátku žádosti). Posudkový lékař pak rozhodne, zda v dané době již zdravotní stav odpovídal invaliditě nebo zda vznikla později. Nárok na důchod nezaniká uplynutím času (zpětné přiznání není omezeno), ale výplata důchodu náleží nejdéle pět let zpětně od uplatnění žádosti o důchod.

Podklady pro posudkového lékaře běžně zpracovává obvodní lékař. Pokud máte k dispozici lékařské zprávy, které váš obvodní lékař nemá, dejte mu je. Nic vám sice nebrání dokládat nálezy, které máte i sám, ale není to vhodný postup.