Zpětné přiznání starobního důchodu

Otázka:

Dobrý den, chtěly jsme se zeptat, tedy moje mamka se ptá. Už v listopadu 2012 měla jít do starobních důchodu, ale ještě jí nechali pracovat, ale nyní si musí požádat o starobní důchod. V červenci jí bude 59 let. A chtěly by jsme se zeptat, zda by si mohla pořádat o zpětný starobní důchod? Má částečně invalidní důchod I. stupně. Zda si tedy může zažádat zpětně? Jestli to jde a jestli se to vyplatí? Děkujeme za radu. Nyní si musí už dát na OSSZ požadavek na starobní důchod a tak se chceme zeptat, jestli by si rovnou mohla zažádat o vše najednou. Děkujeme za radu a za pochopení. Hezký den.

Odpověď:

Zpětné přiznání starobního důchodu

Ano, o starobní důchod si vaše matka může požádat zpětně. Nárok na důchod nezaniká uplynutím času a vyplácí se až 5 let zpětně.

Nevím, o co byste chtěly žádat „najednou“? Na OSSZ si Vaše matka požádá o starobní důchod s datem přiznání od listopadu 2012, kdy měla nárok a od tohoto data jí bude důchod přiznán.

Sám jsem zastáncem postupu nepracovat příliš nad nárok a raději si požádat k datu, kdy vzniká nárok na starobní důchod. A to i přesto, že vaše matka pobírá invalidní důchod a návratnost práce nad nárok se pohybuje okolo šesti až osmi let (vzdáte se důchodu, abyste měla v budoucnu důchod vyšší). Je ošemetné uvádět, co se vyplatí, protože nikdo z nás neví, jak dlouho bude důchod pobírat.