Jaký byl předešlý systém rozdělování invalidních důchodů?

Otázka:

Dobrý den, otázka : Nyní je důchod rozdělován na prvního, druhého a třetího stupně. Jaký byl předešlý systém rozdělování důchodů? Jaké stupně a tak byly těsně před tímto systémem, třeba někdy před rokem 2010, anebo jaké způsoby rozdělování za sebou následovaly? Anebo je nějaká webová stránka, lejstro, cokoliv, kde se o tomto dočtu ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaký byl předešlý systém rozdělování invalidních důchodů?

Před rokem 2010 existovaly dva invalidní důchody – plný invalidní důchod a částečný invalidní důchod. Tyto názvy jsou mezi veřejností tak vžity, že se dodnes používají častěji, než současná správný terminologie. Toto rozdělení byly zavedeno již zákonem č. 55/1956 Sb., o sociálním zabezpečení, který byl účinný od 1. 1. 1957. Od 1. 1. 2010 došlo ke změně a rozdělení invalidního důchodu na tři stupně invalidity.

Otázka doplněna:

Dobrý den, otázka : Před rokem 2010 existovaly dva invalidní důchody – plný invalidní důchod a částečný invalidní důchod. Měly i tyto názvy své alternativy v nějakém číslování? Můžeme se setkat například s označením “důchod I. stupně” pro tehdejší částečný invalidní důchod a “důchod II. stupně” pro tehdejší plný invalidní důchod? Anebo se tehdy používaly pouze slovní popisy (částečný invalidní důchod a plný invalidní důchod) bez jakýchkoliv alternativ? Otázka též zní – když někde vidíme napsáno například “invalidní důchod II. stupně”, může se jednat pouze o označení po roce 2010 (druhý ze tří stupňů), anebo by se mohlo jednat i o označení před rokem 2010 pro plný invalidní důchod?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ne, žádné číselné ani jiné alternativy k označení plného nebo částečného invalidního důchodu nikdy neexistovaly. Pokud je někde uvedení “invalidní důchod II. stupně” (správně by to mělo být invalidní důchod pro invaliditu II. stupně), pak se jedná o období po roce 2009, nebo to mají napsané špatně.