Je možné podat žádost o důchod na základě generální plné moci?

Otázka:

Dobrý den,prosím chci se zeptat zda k podání žádosti o invalidní důchod stačí generální plná moc podepsaná manželem. Manžela postihla mrtvice je ochrnutý a nemůže mluvit. Generální plnou moc máme již dříve sepsanou. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné podat žádost o důchod na základě generální plné moci?

Ano, žádost o důchod je možné uplatnit i na základě předložené generální plné moci. Pro tyto účely dokonce nemusí být plná moc ověřená (předpokládám, že vy však generální plnou moc ověřenou máte).

Otázka doplněna:

Dobrý den,
pane Mařík děkuji za rychlou odpovědˇ generální plnou moc nemám ověřenou, právník nám tehdy řekl, že to není potřeba, proto jsem se chtěla právě zeptat zda na základě neověřené mohu také podat žádost. Ještě jsem chtěla 2 věci. Musím jít na úřad práce a žádat potvrzení kdy byl manžel nezaměstnaný? Myslím že jednou nebo 2x byl, ale nemohu najít žádný doklad a nevím zda by mi ho vystavili.
A pak jsem se chtěla zeptat kdy mám podat žádost když manžel onemocněl 23.10. , byl OSVČ, ale neplatil si nemocenskou a tak nemá na nic nárok. Já jsem totiž také na neschopence se zády, pracuji s postiženými lidmi a ještě prý bude chvíli trvat než se budu moci vrátit do práce.
Moc Vám děkuji za pomoc je to pro mě vše těžké a složité, ale musím to zvládnout. Děkuji

Odpověď doplněna:

Jak jsem psal, plná moc pro sepsání žádosti o důchod nemusí být ověřená.

Potvrzení o evidenci na úřadu práce je třeba dokládat pouze v případě, že ČSSZ nemá o této době záznamy ve své evidenci. Je z třeba se dostavit na vaší OSSZ a toto ověřit.

O tom, zda se již jedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, což je jednou z podmínek pro uznání invalidity, rozhoduje posudkový lékař. Pokud váš manžel nemá nárok na nemocenskou, můžete požádat již nyní.