Je možné mít současně podanou žádost o invalidní důchod a předčasný důchod bez výplaty?

Otázka:

Hezky den pane Mařík,
ještě prosím o zodpovězení doplňující otázky k https://poradna.naseduchody.cz/cekat-na-priznani-predcasneho-duchodu-s-vyplatou-na-datum-31-12-2022/
Zmiňovaný kamarád má podanou žádost o invalidní důchod z poloviny září letošního roku a je těžké předjímat rozhodnutí posudkového lékaře. Pokud posudkový lékař rozhodne až v roce 2023 o nepřiznání invalidního důchodu, tak to bude v době, kdy již přiznání případného důchodu v roce 2022 nebude možné. Čistě hypoteticky, je možné mít podánu žádost o předčasný důchod k 31.12.2022 bez výplaty a současně mít požádáno o invalidní důchod ?
Pokud by mu byl přiznán invalidní důchod 1. stupně je možné požádat o uvolnění výplaty předčasného starobního důchodu až například ke dni vzniku nároku na řádný starobní důchod ?
Je jasné, že pokud nepodá žádost o předčasný důchod v tomto roce, ale až v roce 2023 , bude finanční dopad o cca 2000 Kč vyšší !

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné mít současně podanou žádost o invalidní důchod a předčasný důchod bez výplaty?

Ano, mít souběžně uplatněnou žádost o invalidní a o předčasný důchod je možné. Pokud předčasný důchod nebude vyplácen, nic nebrání další výplatě invalidního důchodu. Uvolnění výplaty předčasného důchodu je pak plně na volbě žadatele, tj. může si klidně uvolnit výplatu až od dosažení důchodového věku.

Aby se odmazávalo krácení, musí být dále výdělečně činný a odmazávání není možné u invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně.