Mohu mít přiznán invalidní důchod i předčasný s odloženou výplatou?

Otázka:

Dobrý den
Během několika dní mi bude 61 let, věku pro řádný starobní důchod tedy dosáhnu v červenci 2026.
Vzhledem ke svým zdravotním problémům (aktuálně hluchota 95%) budu muset přestat pracovat dříve, nejpravděpodobnější odhad je ke konci roku 2024 (progrese hluchoty není rovnoměrná, možná zbytky sluchu vydrží déle).
O invalidní důchod jsem zatím nežádal, i když nárok na částečný bych určitě měl.
Mám podanou i „žádost o zamítačku“, kterou budu muset potvrdit či nechat propadnout do května 2023.
Současně vzhledem k profilu mých historických příjmů a mého odhadu vývoje mezd a inflace je pravděpodobné, že v mém případě by odchod do předčasného starobního důchodu byl výhodnější i v roce 2024 „podle pravidel výpočtu důchodu dle zamítačky 2022“.
Mnou zvažovaná varianta je, že bych v letošním roce nastoupil do částečného invalidního důchodu a současně podle možností pokračoval na částečný pracovní úvazek do roku 2024 nebo 2025. Mohu při tomto scénáři použít „pravidla důchodové zamítačky“ když v mezidobí budu pobírat částečný invalidní důchod? Hádám, že spíše ano, ale jistý si nejsem.
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu mít přiznán invalidní důchod i předčasný s odloženou výplatou?

Ano, takový postup je možný a můžete si jak požádat o předčasný starobní důchod bez výplaty (výpočtovou zamítačku), tak i invalidní důchod. Přiznání předčasného důchodu bez výplaty nijak neomezuje pobírání invalidního důchodu pro invaliditu I. nebo II. stupně.

Výhodnější výpočet v roce 2022 platí pro všechny druhy důchodů, tj. i pro invalidní. O datu vzniku invalidity, a tím i datu přiznání invalidního důchodu, sice rozhoduje posudkový lékař, ale bylo by dobré mu „napovědět“ staršími lékařskými zprávami, aby datum vzniku stanovil do loňského roku. Invalidní důchod pak budete mít vyšší.