Lze o uvolnění výplaty a úpravu předčasného důchodu požádat online nebo poštou?

Otázka:

Dobrý den,
před 31.12.2022 jsem požádala jsem OSSZ o důchodovou zamítačku s tím, že nadále pracuji a chtěla bych k 31.1.2024 odejít do předčasného důchodu, což jsem pracovnici, u které jsem sepisovala žádost, na její dotaz rovněž nahlásila. Chci se zeptat, zda před uvedeným datem kvůli žádosti o uvolnění důchodu a jeho přepočtení je nutná opět osobní návštěva OSSZ nebo lze toto provést online či písemně doporučenou poštou? Stejně tak mě zajímá, s jakým předstihem před uvedeným datem mám v tomto směru OSSZ kontaktovat. Objednat termín osobní návštěvy není jednoduchá záležitost, aktuálně jsou online termíny dopředu již pravidelně plné.
Další můj dotaz se týká situace, kdy bych si rozmyslela uvedený termín odchodu do předčasného důchodu ke dni 31.1.2024 a chtěla jej změnit např. na duben 2024, zda je toto možné, pokud si pracovnice na OSSZ mnou uvedené datum ke 31.1.2024 již zaevidovala.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Lze o uvolnění výplaty a úpravu předčasného důchodu požádat online nebo poštou?

Pokud je datum uvolnění výplaty předčasného důchodu vzdáleno od data sepsání více než 4 měsíce, vůbec se do žádosti o důchod neuvádí, ale v žádosti o důchod má být uvedeno, že „žádáte o přiznání důchodu bez výplaty“. V tuto chvíli se tedy vůbec nemělo požadované datum přiznání výplaty v žádosti o důchod řešit. ČSSZ toto stejně nebude brát v potaz a prostě přizná důchod bez výplaty. Určitě nikdo na ČSSZ nebude rok hlídat takto dopředu stanovené datum přiznání výplaty.

Datum uvolnění výplaty si tedy můžete zvolit podle svého uvážení. O uvolnění a úpravu důchodu pak můžete zpětně požádat pomocí tiskopisu Žádost o zastavení výplaty/uvolnění/úpravu starobního důchodu (vás by se týkal bod E).

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku,

děkuji za odpověď. Odpovězeno nezůstalo, jak brzy před termínem odchodu do předčasného důchodu je potřeba u výpočtové zamítačky podat (např. online přes stránky ČSSZ) žádost o uvolnění a úpravu výpočtu? Pokud dám v zaměstnání výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, aby pak nezůstalo „vakuum“, kdy již skončím v zaměstnání, avšak moje žádost bude u ČSSZ stále viset a bude vyřizována, zatímco já zůstanu bez prostředků. Je v tomto smyslu daná nějaká lhůta, během které toto ČSSZ musí vyřídit nebo doporučená lhůta?

Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ono na tento dotaz v zásadě zodpovězeno bylo – jak je uvedeno výše, o úpravu důchodu lze zažádat pouze zpětně až po skončení výdělečné činnosti – § 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Pokud ČSSZ prokážete, že k nějakému datu skončíte, je možné dopředu požádat o uvolnění výplaty a až následně požádat o úpravu důchodu. Takový postup by měl být ale spíše výjimečný.