Jak nejlépe přestat v 60 letech pracovat?

Otázka:

Prosím o radu jak nejlépe přestat v 60 letech pracovat. Jsem žena s 2 dětmi narozena v lednu 1964. Nikdy jsem nebyla na pracovním úřadě a mám odpracováno 43 let. Můj důchod by se měl pohybovat ke dnešku kolem 16 000kč. Peníze na před důchod našetřené mám, ale nevím jakou variantu nejlépe zvolit. Zda dát výpověď a jít na úřad práce ,potom na před důchod a pak o dva roky dříve do předčasného důchodu…?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak nejlépe přestat v 60 letech pracovat?

V první řadě bych se zamyslel nad tím, proč jít do předčasného důchodu o dva roky? Proč ne o tři nebo naopak o rok? Až skončíte v zaměstnání, přihlaste se do evidence úřadu práce. Po konci podpory se musíte rozhodnout, zda dále v evidenci ÚP zůstat a tím se vzdát důchodů, které byste mohla pobírat, díky čemuž ale budete mít důchod vyšší. Vše je o návratnosti, jako to vysvětluji v tomto článku. Dívejte se na to tak, že se např. vzdáte tří důchodů (3x 15000) a díky tomu se vám důchod zvýší např. o 300 Kč. Návratnost bude 45000 / 300, tj. 150 měsíců.

Proč nevyužít předdůchod, vysvětluji v článku zde.

K dnešku nemáte na (předčasný) starobní důchod nárok, takže jakékoliv predikce ohledně výše důchodu berte s velkou rezervou.