Je mi 33 let a mám odpracováno 6 měsíců. Jak se mi bude počítat invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.Je mi 33 let, v prosinci 2019 jsem si zažádala o invalidní důchod, byl mi přiznán inv.d. 1.stupně.A ted tedy nevím, jak mi ho budou vypočítávat, když jsem 2x 4 roky byla na rodičovské dov., 8 měsíc na nemocenské a 6 měsíců odpracováno.Jakým způsobem mi budou vypočítávat důchod? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je mi 33 let a mám odpracováno 6 měsíců. Jak se mi bude počítat invalidní důchod?

Výpočet důchodu je i v tomto případě stále stejný – invalidní důchod se počítá ze získaných dob pojištění, získaných vyměřovacích základů (výdělků) od roku, kdy vám bylo 19 let a ze stejného období se hodnotí i vyloučené doby. Do doby pojištění se pak hodnotí i tzv. dopočtená doba. Výši důchodu tak ve vašem případě budou zásadně ovlivňovat výdělky ve vámi uváděných 6 měsících. Jakákoliv chybějící doba zase bude mít zásadně negativní vliv na výpočet důchodu.

Výpočet invalidního důchodu je poměrně složitý, abyste se ho naučila, musela byste si nastudovat pomalu půlku zákona o důchodovém pojištění, což by asi nebylo účelné.

Otázka doplněna:

dobrý den,

děkuji moc. Prokousala jsem se tím 🙂 a má doplňující otázka zní: Když jsem celý rok byla na rodičovské dovolené, u které je psáno,že se do toho počítá 100 procenty, tak tedy 100 procenty z čeho?Myslí tím VZ stanovený na ten rok státem? Nebo nějak zprůměrují těch pár měsíců výdělku z předešlého roku?

Předem moc děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

100 % se počítá daná doba, tj. za kalendářní rok se vám zhodnotí 365 dní pojištění. Některé náhradní doby se hodnotí na 80 % a tam by se za rok získalo 365 x 0,8, tj. 292 dní. Toto nijak nesouvisí s hodnocením vyměřovacích základů (výdělků).

S výdělky souvisí vyloučená doba, která zajišťuje, že nedochází k “rozmělnění” výdělků získaných v ostatních obdobích.