Jaká bude výše invalidního důchodu v 21 let, když jsem od 19 na rodičovské dovolené?

Otázka:

Dobrý den, byl mi uznán invalidní důchod druhého stupně. Je mi 21 a od 19 jsem na mateřské dovolené. Chtěla jsem se zeptat, na co mám nárok, když jsem měla vrozenou vadu a v důsledku mi přestaly fungovat ledviny. Jak je to s výší důchodu v tomto případě, když ze zdravotního důvodu nemůžu chodit do práce a ještě se starám o dítě. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jaká bude výše invalidního důchodu v 21 let, když jsem od 19 na rodičovské dovolené?

Jak je uvedeno v pravidlech důchodové poradny, ta neslouží k hodnocení zdravotního stavu pro účely invalidity – zdravotní stav není možné hodnotit přes internet. Pokud se tedy v tomto směru ptáte, na co máte nárok (omlouvám se, pokud jsem váš dotaz nepochopil správně), pak zřejmě na invaliditu II. stupně, protože do tohoto stupně invalidity vás zařadil posudkový lékař.

Způsob výpočtu důchodu mladých invalidů a za jakých podmínek je tento výpočet prováděn, máme popsán v tomto článku. V článku naleznete i výši důchodu, která se v těchto případech přiznává.

To, že pečujete o dítě vám přímým způsobem výši důchodu počítaného podle odkazu výše nezvýší – kvůli péči o dítě pobíráte rodičovský příspěvek. Pokud byste ve vašem věku v době, kdy pečujete o dítě do čtyř let věku např. studovala, byl by důchod přiznán ve stejné výši.

Vzhledem k tomu, že vám byl přiznán „pouze“ druhý stupeň invalidity, má zřejmě posudkový lékař jiný názor na možnost pracovního uplatnění než máte vy.