Je chyba na straně OSSZ, když mi od nich přišlo oznámení o úpadku a strhávání výše částky, ale o změně výplaty není ani slovo?

Otázka:

Dobrý den,již dost let pobírám ID 3 st. na klasickou důchodovou modrou složenku,která je mi doručována domů.Tento měsíc mi na jednou přišla složenka typu B se zprávou pro adresáta-doplatek důchodu,kterou jsem si pracně musel vyzvednout na poště,protože jsem více méně upoután na lůžko se značným problémem se pohybovat.Nejen,že přišla až dva dny po výplatním termínu,ale nai jsem nikým nebyl upozorněn na jakoukoliv změnu.Když jsem kontakotoval telefonicky ředitelku OSSZ,tvrdila mi,že je vše v pořádku a nikde žádný zádrhel nevidí,ale že mají moc práce,ať zavolám druhý den,že zjistí,co se děje-toto se opakovalo bez řádného vysvětlení až do pátku,kdy už raději nikdo telefon nezvedl.Napsal jsem email s popisem vzniklé situace a problémem,vyzvedávat si takto svůj důchod.V pondělí následující týden ,po skoro celodenním volání jsem se konečně dovolal k patřičné osobě,která mi sdělila, že to takto budou mít všichni důchodci,protože je to bezpečnostní opatření-což by tedy měla paní ředitelka,se kterou jsem mluvil jako první,vědět přednostně.Takže je mi to dost divné,protože všichni v ten den,prý normálně klasicky dostali.Je možné,že jsem vstoupil do insolvence a tím se vše změnilo?Když mi byla na OSSZ strhávaná částka na exekuci,probíhalo vše normálně.Nebo je jen chyba na straně OSSZ,když mi od nich přišlo oznámení o úpadku a strhávání výše částky,ale o změně výplaty není ani slovo?Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je chyba na straně OSSZ, když mi od nich přišlo oznámení o úpadku a strhávání výše částky, ale o změně výplaty není ani slovo?

Ano, k této situaci běžně dochází v případě zavádění nové exekuční srážky nebo při jiných změnách, které jsou se srážkami spojené (např. při insolvenci). Složenkou typu B se důchod vyplácí ojediněle a to např. v situaci vámi zmiňovaných změn, kdy není možné rychle zavést pravidelnou splátku důchodovou službou (modrá složenka). Nejedná se o chybu ani ČSSZ ani OSSZ, ale procesní skutečnost způsobenou technologickými možnostmi ČSSZ (Plátcem důchodu je ČSSZ, ne OSSZ.).

Ředitel/ka OSSZ mám OSSZ vést, nemůže dopodrobna znát metodiku všech řízených útvaru.