Jaký druh přivýdělku je pro mě v případě pobírání předdůchodu nejvýhodnější?

Otázka:

Dobrý den, jsem narozena 28.4.1961. Pracuji pouze na dohodu o provedení práce. Jsem samoplátce zdravotního pojištění. Sociální pojištění si nehradím.
Chci se zeptat, jestli v případě odchodu do předdůchodu je pro mě výhodnější pracovat na dohodu o provedení práce nebo podnikat jako OSVČ? Jaké podmínky bych musela splnit v předdůchodu pokud si chci ještě přividělat buď na dohodu o provedení práce nebo jako OSVČ? Jaký druh přivýdělku je pro mě v případě pobírání předdůchodu nejvýhodnější, aby se mi nekrátil starobní důchod? Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaký druh přivýdělku je pro mě v případě pobírání předdůchodu nejvýhodnější?

Předdůchod je pouze způsob výplaty svých finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření (dříve penzijní připojištění). Při pobírání předdůchodu není výdělečná činnost nijak omezená a nemusíte v tomto ohledu plnit žádné podmínky.

Z hlediska výše starobního důchodu je nejlepší „druh přivýdělku“ takový, který zakládá účast na sociálním pojištění, tj. ze kterého se odvádí sociální pojištění. To platí stále, ať už máte vyplácen předdůchod nebo ne. Chyba je už to, že nejste pojištěná ani nyní.