Jaký doklad mám doložit na OSSZ, aby mi započítali roky učení v kategorii

Otázka:

Dobrý den, hornický starobní důchod mi byl přiznán v prosinci 2017.V dole jsem pracoval od června 1980 po vyučení, do srpna 1997 kdy jsem byl vyřazen pro naplnění nejvyšší přípustné expozice.Na OSSZ mi spočítali odchod do důchodu v 55 a půl letech za (po přepočtu koeficientem 0,6)2735 odpracovaných směn,ale po zjištění mi nezapočítali dobu učení,která mi v odpracovaných dnech chybí.Což by mi mohlo při připočtu k 2735ti směnám splnit limit 3081směn pro(naplnění NPE) odchodu do důchodu už o půl roku dříve tj v 55 letech.Z podniku kde jsem v dané době pracoval mám započtené roky až po vyučení.Zajímalo by mne jaký doklad mám doložit na OSSZ aby mi roky učení k případnému přepočítání důchodu započítali.Při vyřizování důchodu jsem předkládal vše co bylo zapotřebí,ale učení mi nebylo započítáno.děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaký doklad mám doložit na OSSZ, aby mi započítali roky učení v kategorii

Za jakých podmínek se započítává doba učení do zaměstnání v preferované kategorii, jsem vysvětloval v této odpovědi. Musel byste předložit evidenční list důchodového zabezpečení (ELDZ), na kterém by učení bylo v kategorii zařazeno, příp. na speciální příloze, která je k dispozici na všech OSSZ. Upozorňuji, že první ročník učení se do kategorie nezahrnoval, druhý ročník zcela výjimečně a až třetí ročník učení byl hodnocen jako zaměstnání v kategorii. Potřebných 15 let zaměstnání v I.AA kategorii do konce roku 1992 jste dle mého názoru nemohl získat.

Jen pro upřesnění 3081 směn vám muselo být započteno, protože jinak byste nemohl mít snížen důchodový věk na 55,5 roku. Podmínkou pro toto snížení je právě získání 3081 směn (při dosažení NPE) a alespoň 11 let v I.AA kategorii do konce roku 1992. Jediné co by vám pomohlo je získání výše uvedených 15 let v I.AA kategorii.