Jaké budu mít zvýšení invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, mám invalidní důchod 2. stupně, pobírám 9000 Kč. Dostal jsem invalidní důchod 3. stupně. Chci se zeptat, jaká částka mi bude příslušet? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Jaké budu mít zvýšení invalidního důchodu?

Odpověď na vaši otázku není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Vzhledem k výši vašeho invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (9.000 Kč), která je opravu vysoká, předpokládám, že jste měl dříve (před rokem 2010) přiznaný částečný invalidní důchod, který byl poté od 1. ledna 2010 transformovaný na invaliditu prvního stupně a v roce 2010 nebo 2011 došlo ke zvýšení na invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně.

Pokud je výše uvedená konstrukce správná, bude výše vašeho invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně činit 11.224 Kč (částku berte orientačně, nepředpokládám, že berete přesně 9.000 Kč). V případě, že výše uvedená dedukce neodpovídá skutečnosti, můžete mi poslat doplňující dotaz – je v něm ale třeba přesně uvést, kdy vám byl jaký důchod přiznán a kdy docházelo ke změnám ve stupni invalidity.