Jaké riziko podstupuji při odložené výplatě?

Otázka:

Vážený pane Maříku, prosím velmi o Vaši radu: v dubnu 2023 jsem dosáhla 60 let věku, 1 dítě, odpracováno více než 35 let zaměstnání, nárok na řádný starobní důchod 22.12.2027. Zvažuji podání žádosti o předčasný SD bez výplaty. Prosím o Vaše upozornění na riziko, které bych podstupovala, napadá mě např.vznik invalidity III.stupně v době od přiznání předčasného SD do dovršení řádného věku nároku na SD. Jsem zaměstnanec i OSVČ. Děkuji velmi.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaké riziko podstupuji při odložené výplatě?

Základní riziko, které tímto postupem podstupujete, je především to, že výpočet roku 2027, nebo u vás v úvahu připadajícího roku 2028, bude lepší, než byl výpočet roku 2023. To je to nejzákladnější riziko. Prostě tento postup bude od počátku špatně, a i když v roce 2027 zjistíte, že jste udělala chybu, nic už ne tom nezměníte.

Další riziko vychází z principu „výpočtové zamítačky„, kdy krácení předčasného důchodu lze odmazávat a další dobu lze získávat pouze výdělečnou činností. Evidence na úřadu práce, péče apod. pak většinou nedávají smysl.

U poživatele invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně sice skutečně nejde výpočtovou zamítačku využít, ale takový problém to zase není. Invalidní důchod pro invaliditu III. stupně se počítá v zásadě stejně jako starobní důchod (tj. je nepokrácený) s dopočtenou dobou.

Z mého pohledu záleží na tom, kdy máte v plátu začít (předčasný) starobní důchod pobírat. Pokud by to mělo být letos nebo např. v příštích dvou letech, pak má určitě odložená výplata opodstatnění především s ohledem na zhoršení podmínek u předčasných důchodů, které se plánuje (vyšší krácení, možnost pouze kratší předčasnosti). Jestliže máte v plánu „vydržet“ až do důchodového věku, takový postup jako vhodný nyní nevidím (klidně se ale mohu mýlit).