Není po snížení můj invalidní důchod příliš nízký?

Otázka:

měla jsem invalidní duchod 3stupen 1.2.2014 ,ted jsem byla na posudkové komisi,kde mě sundali z 3stupně na 1.stupen i když jsem tam měla napsano stav se nezlepšil a neni schopná žádneho zaměstnání tak mi snížili ID na první stupen vubec je nic nezajímalo ,jenom se chci zeptat na vypočitání ID kolik budu brát když jsem měla 12.200kč v třetím stupni ,poslali mi 4.550kč vypočítání se mi zda málo na dnešní dobu …děkuji a nevím kam se obrátit …prosím o zaslání vaši odpovědi na meila moc děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Není po snížení můj invalidní důchod příliš nízký?

Podle toho jaké částky uvádíte, předpokládám, že jste před rokem 2010 pobírala částečný invalidní důchod, který byl od ledna 2010 přetransformován na invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně. Poté došlo v roce 2010 nebo 2011 k navýšení důchodu na třetí stupeň invalidity a poté až v roce 2014 ke snížení invalidního důchodu na první stupeň. Pokud je výše uvedené správně, je správně spočítaný i váš invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně.

Chybou v zákoně o důchodovém pojištění, které v něm vydržela celý rok 2010 a 2011 docházelo v těchto případech mimo jiné k “chybnému” výpočtu invalidního důchodu třetího stupně u invalidů, kteří dříve pobírali částečný invalidní důchod a byli transformováni do prvního stupně. Těmto osobám, tedy i vám, byl invalidní důchod třetího stupně vypočítáván ve vyšší výměře, než by bylo matematicky a logicky správně. Výpočet byl však podle zákona. Podrobnosti jsou pro laika poměrně složitě pochopitelné. Věřím, že toto vysvětlení stačí.

Tato chyba v zákoně byla napravena až od ledna 2012. Při snížení invalidního důchodu tedy došlo k nápravě této chyby a důchod byl snížen pomocí koeficientu 0,2222 (najdete v rozhodnutí). Od výše důchodu 12.200 Kč odečtete základní výměru 2.340 Kč, výsledkem je procentní výměra 9.860 Kč. Tu vynásobíte koeficientem 0,2222, výsledkem je nová procentní výměra 2.191 Kč. K té se opět připočte základní výměra 2.340 Kč a výsledkem je nová výše invalidního důchodu prvního stupně 4.531 Kč. Nepředpokládám, že jste pobírala na korunu přesně 12.200 Kč, proto se výpočet mírně liší.

Pokud platí informace o změnách stupňů, kterou jsem vydedukoval výše, je váš důchod spočítán správně.