Jaká odchylka plus mínus může být při výpočtu důchodu na kalkulačce STOP OVZ?

Otázka:

Dobrý den,
pane Maříku, dovolte opět pár dotazů:
1. Vaše kalkulačka STOP-OVZ při výpočtu důchodu je určitě perfektní. Nicméně bych rád ještě věděl, jaká odchylka plus mínus může být při výpočtu důchodu tímto způsobem?
2. Pokud jsem se nedomluvil očekávaně se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou, abych získal další rok pojištění (výpověď klasická na 2 měsíce), a budu žádat o předčasný důchod k 1.11. 2022, lze získat další např. měsíc tím, že se zaeviduji na PÚ a v momentě, kdy mi přijde 1.rozhodnutí, že nemám např. kvůli 25 dnům pojištěný celý rok, požádat o nové 2.rozhodnutí, protože se mi započítá evidencí na PÚ požadovaný počet dní na uznaný celý rok? Je to možné takto realizovat, nebo to už nebude OSSZ potažmo ČSSZ akceptovat?
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaká odchylka plus mínus může být při výpočtu důchodu na kalkulačce STOP OVZ?

Pokud jsou v kalkulačce zadány vstupní údaje správně, kalkulačka důchod spočítá přesně. K žádné odchylce nedochází.

Nerozumím, proč si chcete žádat o předčasný důchod k 1. listopadu, když vám v průběhu listopadu přibude další celý rok doby pojištění? Jednoduše podejte výpověď o měsíc později a přiznání důchodu bude od 1. prosince.

Vámi popsaný postup provést jde, ale musíte se spolehnout na to, že do konce října 2022 obdržíte od ČSSZ rozhodnutí o přiznání důchodu. Pak byste mohl požádat o změnu data přiznání důchodu a na potřebnou dobu se přihlásit do evidence ÚP. Požádat o změnu data přiznání důchodu je možné do 30 dnů od obdržení rozhodnutí – § 86 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb.