Jak se změní výše OVZ vypočtená před přiznáním invalidního důchodu I. stupně? Začala jsem pracovat na zkrácený úvazek

Otázka:

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně žádosti o výpočet starobního důchodu s odloženou výplatou.
Jsem žena, rok narození 1963, mám dvě děti. V srpnu 2023 jsem si podala u OSSZ žádost „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“. 13.12.2022 s výplatou od 3.2.2023 mi byl přiznám invalidní důchod I. stupně trvale.
Prosím o radu: 1. je pro mě výhodnější požádat o přiznání starobního důchodu bez výplaty a dále pracovat do dovršení věku pro nárok na řádný starobní důchod dle starého, resp. stávajícího zákona a nebo zda o to nežádat a jít do starobního důchodu dle podmínek platných plánovanou novelou?
2. Jak se změní výše OVZ vypočtená před přiznáním invalidního důchodu I. stupně. Začala jsem pracovat na zkrácený úvazek, tím pádem i VZ za každý kalendářní rok je nižší.
3. Pokud bych požádala o starobní důchod bez výplaty, pracovala dále a současně pobírám invalidní důchod I. stupně, jak to bude s valorizací důchodu. Bude se valorizace týkat starobního nebo invalidního důchodu.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se změní výše OVZ vypočtená před přiznáním invalidního důchodu I. stupně? Začala jsem pracovat na zkrácený úvazek

Srovnání výpočtů důchodů v roce 2023 a v roce 2024 naleznete v tomto článku. To je maximum, které se dá nyní spočítat. V současné době tedy není možné provést srovnání, o kterém píšete, protože výpočet roku 2026 bude znám až na podzim 2025. Já předpokládám, že výpočet roku 2026 bude výrazně výhodnější než přiznání předčasného důchodu bez výplaty v roce 2023. Už výpočet roku 2024 vychází (při dosažení důchodového věku) lépe než výpočet roku 2023. Přesně (podloženě) odpovědět není možné, ale já bych odloženou výplatu z roku 2023 určitě v této situaci nedělal.

Jak se počítá starobní důchod při předchozím přiznání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku. Snížený výdělek výpočet starobního důchodu neohrozí, protože se s touto situací počítá. Jedná se o v článku vysvětlený STOP OVZ výpočet.

Pokud byste měla přiznán předčasný důchod bez výplaty, bude vám dál vyplácen invalidní důchod, který bude i nadále valorizován. Po uvolnění výplaty předčasného důchodu a jeho úpravě za dobu další výdělečné činnosti se tento důchod opět zpětně dovalorizuje o všechny valorizace, které k tomuto důchodu náleží, tj. o letošní mimořádnou valorizaci z června, lednovou valorizaci 2024 a všechny následující. Výplata tohoto důchodu ale může náležet až od skončení výdělečné činnosti, příp. dosažení důchodového věku.