Jak se řeší, když někdo pobírá invalidní důchod a nezíská nárok na starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se to bude řešit v případech, kdy má někdo dlouhodobě inv. důchod I. či II. stupně (na vyšší nedosáhne) a přitom pracovat nemůže. V kolika letech pak půjde do starobního důchodu? Nebo bude mít invalidní až do své smrti, tj. i přes 80? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se řeší, když někdo pobírá invalidní důchod a nezíská nárok na starobní důchod?

V zásadě na podobný dotaz jsem vám před půl rokem odpovídal zde. Doba pojištění potřebná pro vznik nároku na starobní důchod je pro všechny stejná. Pokud potřebnou dobu pojištění nezískáte a starobní důchod vám nebude přiznán, v 65 letech (příp. k datu dosažení důchodového věku, pokud je vyšší) bude invalidní důchod „přejmenován“ na starobní důchod a bude nadále vyplácen v dosavadní výši. Půjde tedy o stejný důchod, pouze jinak pojmenovaný.

Aby došlo k přepočítání starobního důchodu, musí být získána potřebná doba pojištění pro vznik nároku na starobní důchod. Přejmenování invalidního důchodu na starobní nebrání přiznání poměrného starobního důchodu, který má nižší nároky na získanou dobu pojištění (20 let doby pojištění, příp. 15 let čisté doby).