Jak se bude počítat starobní důchod, když mi předtím bude odebrán invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, trápila mě otázka, jak ovlivní pobírání invalidního důchodu výši starobního důchodu. Ve vaší poradně jsem se dočetla, že si nemusím při pobírání inv. d. 1. stupně dělat starosti s tím, že pracuji jen na částečný úvazek a že, tedy pobírám malý plat. Pochopila jsem to tak, že při pobírání 1. st. inv.d. nezáleží při výpočtu starobního důchodu na výši vydělané částky ale že, záleží hlavně na době soc. pojištění. Pochopila jsem to takto doufám správně, ano? Tak to je jen taková moje před-otázka.
No a nyní k mé hlavní otázce, která mě také trápí, invalidní důchod 1. stupně pobírám již 10 let, a mám 16 let do řádného starobního důchodu. Nikde ale není napsáno, že mi důchod 1. stupně v budoucnu nevezmou, např. se zpřísní pravidla nebo dojde k výrobě nového léku, který mě pomůže atd. atd. Co se, prosím Vás, stane s výpočtem řádného starobního důchodu, pokud mi např. 6 let před starobním důchodem seberou invalidní důchod??? Budu na tom co se týče výpočtu starobního důchodu hůře než kdybych pobírala invalidní důchod až do okamžiku starobního důchodu? Jak to bude??? Velice moc Vás prosím o vysvětlení. Děkuji děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak se bude počítat starobní důchod, když mi předtím bude odebrán invalidní důchod?

Princip tzv. STOP OVZ výpočtu vysvětluji zde. Tento způsob výpočtu je postaven na tom, že se OVZ (zjednodušeně průměrný měsíčně výdělek v současné hodnotě) při výpočtu následujícího (např. starobního) důchodu počítá z OVZ, který by stanoven při výpočtu invalidního důchodu a přepočten na současnou hodnotu pomocí příslušného koeficientu. Tento princip je do výpočtu vnesen právě pro situace, ve které jste vy, tj. proto, aby se starobní důchod nesnížil, pokud invalidní důchodce dosahoval po přiznání invalidního důchodu nižších výdělků. Nižší výdělky tedy skutečně nevadí.

Odejmutí invalidního důchodu před přiznáním starobního důchodu na výše uvedeném výpočtu nic nemění – STOP OVZ výpočet bude proveden, i když už v dané době nebude invalidní důchod přiznán. Stačí mít tedy kdykoliv v minulosti přiznán invalidní důchod a při následujícím výpočtu je STOP OVZ výpočet proveden.