Jak postupovat, aby nedošlo zániku nároku na výplatu důchodu?

Otázka:

Dobrý den,
nárok na starobní důchod mi vznikl dne 29.7.2014. Blíží se tedy pětiletá lhůta ode dne, za který mi důchod nebo jeho část náleží, tj. 29.7.2019. Dosud jsem o starobní důchod nepožádala, stále jsem v pracovním poměru a k 25.7.2019 budu mít nad nárok odpracováno 1800 dní, tj. 20 čtvrtletí (po odečtení nemoci). Obracím se proto na Vás s prosbou o radu, jak vzhledem k již krátké lhůtě nejlépe postupovat při podání žádosti o vyplácení starobního důchodu, aby nedošlo k případnému zániku nároku na výplatu důchodu nebo jeho části uplynutím času.
Protože v minulosti byly moje výdělky z důvodu zkrácených úvazků (péče o děti) nízké, raději bych volila variantu práce nad nárok (na procenta) před zpětným proplacením důchodu a tím si částku starobního důchodu zvýšit, případně jejich kombinaci (zpětné proplacení + práce nad nárok).
Moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak postupovat, aby nedošlo zániku nároku na výplatu důchodu?

Jak postupovat, záleží na tom, zda si chcete žádat o přiznání starobní důchod zpětně a příp. jak dlouho (např. až k datu dosažení důchodového věku), nebo až dosud chcete „pracovat na procenta„. Jakou zvolíte variantu záleží pouze na vás, já za vás rozhodovat nemohu, protože jde o vaše peníze. Jaká je zhruba doba návratnosti popisuji v článku o práci na procenta.

Pokud budete chtít důchod přiznat a doplatit od dosažení důchodového věku, požádejte o něj nejpozději 29. 7. 2019. Jestliže se rozhodnete o kombinaci práce nad nárok a částečného zpětného doplacení, máte ještě na uplatnění žádosti o důchod čas (opět pět let od požadovaného data přiznání).