Jak můžu jiným způsobem dokázat příjmy z období let 1990 a 1991?

Otázka:

Na sociální správě evidují, že jsem byla zaměstnána v letech 1990 a 1991, ale nemají tam výši mých příjmů (vyměřovací základ pro výpočet důchodu). Při žádosti o starobní důchod mi řekli, že když nedoložím z tohoto období výplatní pásky, tak mi započtou pouze odpracované roky, ale bez příjmu. Kontaktovala jsem bývalého zaměstnavatele, ale kromě zápočtového listu (kde není příjem uveden) mi také nemůže nic doložit. Jak můžu jiným způsobem dokázat příjmy z tohoto období? Pracoval tam v té době se mnou kolega a on má na sociální správě vše v pořádku. Nevím, čí je to chyba, ale já tak přijdu podle důchodové kalkulačky o cca 500,- důchodu. Děkuji za jakoukoliv radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak můžu jiným způsobem dokázat příjmy z období let 1990 a 1991?

Vyměřovací základy není možné doložit ničím jiným než evidenčním listem důchodového pojištění (do roku 1995 zabezpečení), příp. mzdovými listy, ze kterých je evidenční list rekonstruován. Není možné vycházet ze svědecké výpovědi, ani z údajů kolegy.

V případě, že je trvání zaměstnání prokázáno, ale vyměřovací základy nejsou doloženy, bude vám místo nich zhodnocena tzv. vyloučená doba (co to je?)§ 16 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb.. Ta zajistí, že se výdělky z ostatních obdobích nerozmělní do doby, kdy nejsou výdělky doloženy. Rozdíl na výši důchodu pak nebude takový. Za jistých okolností může vyloučená doba dokonce zajistit i vyšší důchod, než kdyby byly výdělky doloženy.

Do důchodové kalkulačky si zadejte do vyloučených dob počet dní tohoto zaměstnání v jednotlivých letech a uvidíte rozdíl.