Jak mě tedy stát odmění za to, že jsem mu vychovala 3 pracovní síly?

Otázka:

Dobrý den, sice mám odchod do důchodu velmi vzdálený – 2036, ale začínám být čím dál víc rozčarovaná. nejdříve nám odchod stále posouvali až jsem s 3 dětmi na úrovni bezdětné ženy. To že je člověk opotřebovanější asi nikoho nezajímá, no budiž, ale teď se dočtu, že důchody by měly být počítány skoro stejně – něco daného a zbytek za zásluhy – a znova budu bita, protože jsem si dovolila být 8 let na mateřské – tím pádem mám samozřejmě menší odevzdanou částku na sociálním, než někdo kdo děti nemá. Jak mě tedy stát odmění za to, že jsem mu vychovala 3 pracovní síly? Ne nijak zase mě jen potrestá a ti co děti nemají budou mít zase víc, nějak to stále nechápu. Dřív bylo odměnou za děti dřívější odchod do důchodu – to nám sebrali, tak jak to tedy je. Manžel je díky podpoře rodin s dětmi v invalidním důchodu, protože v době mé mateřské dovolené měl dvě zaměstnání, což ho stálo zdraví. A nechci slyšet, že si máme šetřit – s 3 dětmi to dost dobře nejde, přesto si posílám alespoň něco na penzijní spoření Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak mě tedy stát odmění za to, že jsem mu vychovala 3 pracovní síly?

Péče o dítě je do čtyř let věku je náhradní dobou pojištění. Zároveň jde o tzv. vyloučenou dobu, která zajistí, že nedochází ke zhoršení průměru z výdělků získaných v jiných obdobích. “Stát” tedy při výpočtu důchodu hodnotí dobu péče o dítě až do jeho čtyř let věku v podstatě na roveň tomu, jako byste byla zaměstnaná. To v podstatě nikde ne světě není (ani na východ ani na západ od nás) a v hodnocení péče od dítě při výpočtu důchodu se Česko řadí k nejštědřejším státům. Vaše úvaha o “odevzdané částce sociálního” a o tom, že bezdětní mají vyšší důchod, je tedy zcela mylná. Péče o dítě nijak negativně výpočet důchodu žen (a dnes i mužů) neovlivňuje.

Upřímně nevím, proč si svoje rozhořčení vybíjíte v dotazu do důchodové poradny. Obraťte se na svého zákonodárce, který může zařídit změnu zákona o důchodovém pojištění v tom smyslu, aby výchova dítě i v budoucnu ovlivňovala důchodový věk žen. Já jsem obyčejný občan jako vy a pochopitelně nemám zákonodárnou moc.