Jak je možné, že mám v posudku, že nejsem schopen práce a léta pracuji?

Otázka:

dobry den jak je mozne ze v posudku o inv alidite mam napsano neni schopen prace bez mimoradnych podminek.leta pracuji a invalidni duchod mam protoze trpim schizofrenii.urad prace mne nezaradil jako cekatele o podporu v nezamestnanosti na zaklade teto vety v posudku o invalidite..neni schopen atd..jak je toto mozne ze to mam v posudku o invalitide?jak to zmenim

dobrej mohu si pozadat o zruseni invalidniho duchodu?jak a kde?mohu si ten samy den o duchod zase pozadat dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak je možné, že mám v posudku, že nejsem schopen práce a léta pracuji?

Možné to je, protože tato věta neznamená, ani nikdy neznamenala, že byste nemohl při pobírání invalidního důchodu vykonávat výdělečnou činnost. Úřad práce vás nemůže vzít do evidence uchazečů o zaměstnání, protože mu to zakazuje § 25 odst. 2 písm. d) zákona č. 435/2004 Sb.

Ne, nemůžete požádat o zrušení invalidního důchodu. Můžete požádat o změnu výše invalidního důchodu z důvodu zlepšení zdravotního stavu – po této žádosti vás posoudí posudkový lékař a určí, zda už váš zdravotní stav neodpovídá invaliditě, příp. odpovídá nižšímu stupni.

Pokud se ale domníváte, že tímto můžete dosáhnout na “mimořádné podmínky”, tak se pletete. Na psychiatrickou diagnózu vám nikdy mimořádné podmínky nedá. Ty se dávají např. vozíčkářům, kterým se musí upravit pracoviště, aby mohli určité zaměstnání vykonávat. To jsou ty mimořádné podmínky, za kterých mohou pracovat.

Otázka doplněna:

pane marik ja mam v posudku o invalitide napsano neni schopen prace bez mimoradnych podminek.pritom jsem zcela zdrav,vozickar nejsem jenom mam schizofrenii.Jak je mozne ze mi todlecto napsali do papiru.nevzali mne kvuli tomu na urad prace .jak docilim toho abych mel schopnost prace bez mimoradfnejch podminek mnel ANO. jkay debil to zaridil.
chi jeste dolozit vsechny potrebne podklady pro ziskani invalidnihoo duchodu mam pocit ze pri vyrizovani mi to v bohnicich nejak odflakly jak si teda zrusim pobirani stavajiciho a znovu podani zadosti o vypocet

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, já jsem pochopil, že máte v posudku uvedenu tuto větu. Je to tak v pořádku, právě proto, že nejste např. vozíčkář. Jak jsem psal výše, vy na mimořádné podmínky s vaší diagnózou nedosáhnete.

Nevím, co by mohli ve zdravotnickém zařízení “odfláknout” vzhledem k tomu, že jste byl uznán invalidním ve III. stupni. Už jsem vám jasně napsal, že jen tak zrušit přiznaný invalidní důchod nejde. Nevymýšlejte nesmysli. Pokud chcete překontrolovat výpočet důchodu, stačí o to ČSSZ požádat. Není pochopitelně třeba důchod odejmout a znovu přiznat.