Jak hodně může ovlivnit výši důchodu, když půl roku nebudu mít placené sociální pojištění?

Otázka:

Dobrý den, byla jsem v evidenci na ÚP v září 2017 mě skončila podpora 11měsíců. V současné době nejsem v evidenci a budu si platit sama zdravotní pojištění a zároveň přemýšlím o odchodu do předčasného důchodu o 3 roky tj. 3.8.2018. Chtěla jsem se zeptat jak hodně může ovlivnit výše důchodu když půl roku nebudu mít palcené sociální pojištění, nebo by bylo pro mě výhodnější to nějak překonat a být dále vedena na ÚP, protože by se mě tato doba počítala jako vyloučená do penze, ale zároveň je v tomto případě minimální šance si přivydělat nějaké peníze, takže bych byla doma zadarmo. Samozřejmě vím, že nejlepší by bylo najít nějakou práci což samozřejmě dělám, ale v případě, že se mě to nepovede je tuto jedna z možností. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak hodně může ovlivnit výši důchodu, když půl roku nebudu mít placené sociální pojištění?

Výši starobního důchodu ovlivňují vyměřovací základy (výdělky) z let 1986 až 2017 (v případě důchodu přiznaného v roce 2018) a dále získané doby pojištění – získané celé roky pojištění.

Vzhledem k tomu, že rozhodné období, tj. doba ze které se hodnotí výdělky a vyloučené doby, končí na konci roku 2017, toto důchod v zásadě neovlivní.

Celý rok pojištění znamená, že je jedno, zda získáte např. 43 let a 100 dní pojištění nebo 43 let a 300 dní pojištění, v obou případech by se hodnotilo 43 let pojištění. Jiná situace by nastala, kdybyste díky evidenci na úřadu práce (jde o náhradní dobu pojištění) získala další celý rok doby pojištění. Jeden rok pojištění navíc činí u žen běžně 200 až 250 Kč navíc na důchodu. Tato situace nastat může a nemusí.