Mám si požádat o prodloužení podpůrčí doby nebo o invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den,jsem muž ročník1957 a od 18.5.2018 jsem v pracovní neschopnosti.V lednu 2019 mě byl proveden čtyřnásobný bypass.Mám si požádat na Ossz o prodloužení podpůrčí doby nebo o invalidní důchod?Předem děkuji za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám si požádat o prodloužení podpůrčí doby nebo o invalidní důchod?

Zdravotní stav nelze hodnotit přes internet – důchodová poradna tedy neslouží k hodnocení zdravotního stavu pro přiznání invalidního důchodu. Jediný, kdo je schopen a oprávněn hodnotit, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě a jakému stupni je posudkový lékař na OSSZ. Při posuzování invalidity se nehodnotí diagnóza samotná, ale rozsah funkčního postižení při daném onemocnění, tj. posudkový lékař neposuzuje nemoc samu o sobě, ale to, zda a jak omezuje schopnost pracovat.

Buď je zdravotní postižení krátkodobého charakteru a má být vyřešeno dočasnou pracovní neschopností (vč. prodloužení podpůrčí doby nemocenského), nebo jde o dlouhodobě nepříznivý stav, který může odpovídat invaliditě. Nic vám nebrání požádat si jak o prodloužení nemocenského, tak i o invalidní důchod a posudkový lékař rozhodne.