Otázka:
Dobrý den,
v letošním roce v lednu mě byl přiznán invalidní důchod 1.stupně. 21. května letošní roku jsem dosáhl data k přiznání starobního důchodu, o který jsem, ale nepožádal a nadále jsem v zaměstnaneckém poměru. Nyní, ale delší dobu marodím s kolenem a mám i další zdravotní problémy. Proto se rozhoduji jestli mám setrvat v zaměstnání, či žít jenom z invalidního důchodu a zůstat dál v evidenci zaměstnavatele či odejít do plného starobního důchodu. Původně jsem počítal, že skončím až v 65 letech, kdy se automaticky mění invalidní důchod na starobní. Měl jsem v úmyslu zpětně požádat o výplatu starobního důchodu, od jeho vzniku, tedy od 21.ledna 2018.
Děkuji za Váš názor a radu.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Invalidní důchod I. stupně, nemocenská a zpětné přiznání starobního důchodu
Vhodný postup v této situaci vždy záleží na tom, jak vysoký by byl případně starobní důchod a jak vysoký je součet invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně spolu s nemocenskou. Obě tyto částky je třeba srovnat. Dále také záleží na tom, zda by při zpětném přiznání starobního důchodu vznikl přeplatek na nemocenské, příp. jak vysoký.
Podrobně jsem podobnou situaci vysvětloval zde.
Zatímco jako poživatel invalidního důchodu pro invaliditu I. stupně nemáte nemocenskou oproti „nedůchodci“ omezenou, pokud by vám byl přiznán starobní důchod (a to i zpětně), podpůrčí doba nemocenské (tedy doba, po kterou ji lze pobírat) by se vám zkrátila na 70 dní a dále nemůžete marodit v ochranné lhůtě (po skončení pracovního poměru). V tuto chvíli nemám dostatek informací pro konkrétnější radu, ale pracovní poměr určitě neukončujte. Zatím můžete dále marodit a pobírat jak invalidní důchod tak nemocenskou. Zpětné přiznání starobního důchodu zatím zatracovat nemusíte – stačí se rozhodnout až po skončení dočasné pracovní neschopnosti. V tu chvíli se dá zhodnotit, zda a jak zpětně má smysl o starobní důchod žádat.