Invalidní důchod a zaměstnání v Kazachstánu

Otázka:

Dobrý den chci se zeptat pochazim z Kazachstánu v ČR žiji 15 let od roku 1999,mám inv. důchod 1 stupně již 3 roky , důchod mám vypočítaný až od roku 2000 co se mí narodila dcera,5 let nemám započítané (studium + práce) to jsem se učila a pracovala v Kazachstáne,dase stým něco dělat na úřade mí řekly že bohužel že to je jiný stát a že se to nedá dohledat,můžu se pro ti tomu nijak bránit?
A další otázka je že 4 roky pracuji u jedné firmy od konce dubna do teď jsem na neschopence,v práce jsem oznámila že už budu moc nastoupit do práce no bohužel mistr mi oznámil že na to místo kde jsem pracovala se nevratim místo mne tam vzali jinou paní kvůli tom že dlouho márodim , a že mi dají jinou práci podle potřeby,spíš mám strach aby jsem neměla noční směny nebo jinou práci aby jsem to fyzicky zvládala mám problémy s otokem nohy-prim.lymfedem takže nemůžu dlouho stát ani sedět a dělat těžkou fic. práci ,co můžu v tomto případe dělat děkuji moc za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod a zaměstnání v Kazachstánu

Na vaší okresní správě sociálního zabezpečení vás informovali správně. S Kazachstánem nemá Česká republika uzavřenu dvoustrannou smlouvu o sociálním zabezpečení. ČR nemá důvod a nebude hodnotit při výpočtu vašeho invalidního důchodu dobu pojištění (studium a zaměstnání), kterou jste získala v Kazachstánu.

Váš druhý dotaz se bohužel netýká dávek důchodového pojištění. Musíte se obrátit na někoho, kdo se zabývá pracovním právem.