Ilegální zaměstnání v USA a důchod

Otázka:

Dobý den. Pracuji od 1.9-1993 do 4/2000,vojna 95-96. 4/2000 do 12/2008 práce ilegálně pouze na turistické viza v USA. Daně jsem tam platil poctivě mám veškeré doklady od IRS-Fú USA, v čr jsem platil pouze zdravotní pojištěni celou tu dobu 9let mimo čr. Pak práce už doma spět v čr 1/09-dosud pracuji v čr a nikde se už nechystám jet jinde ven . Podle mých propočtu mám zatím 16let uznaných, 22 let cca musim ještě pracovat Jsem r.76,je nějaká šance potom uplatnit těch 9 let na US ambasádě nebo v čr? stihnu dovršit potřebný počet let pro Důchod potom.Děkuji hezký den

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ilegální zaměstnání v USA a důchod

Základní principy využívané při výpočtu důchodu u práce v zahraničí, vysvětluji v tomto článku. Důležité je, zda jsem měl v USA přiděleno číslo sociálního pojištění a zda bylo sociální pojištění odváděno. Měl byste mít kartičku sociální pojištění – modrá kartička s nápisem SOCIAL SECURITY a číslem sociálního pojištění. V USA se pojištění vztahuje k čtvrtletím. Pokud jste v USA získal alespoň šest těchto čtvrtletí, nárok na důchod z USA vám může vzniknout. Že zaměstnání nebylo vykonáváno na pracovní vízum, USA dosud nevadilo.

Otázka doplněna:

Dobý den díky za odpověd ,Social Security N. jsem už nestihnul vyřidít,už to nešlo pouze na pracovni povolení…. Měl jsem poze tempotary Tax ID number zelená kartička začinajici č 9 náhrada za SSN. daně mi stahovali z výplaty a každy rok danové přiznáni mám.

Odpověď doplněna:

Důležité je placení sociálního pojištění, nic jiného. Můžete kontaktovat amerického nositele pojištění, který vás sdělí informace o vaší době v USA, tj. zda budete mít na příp. důchod nárok.