Dostala jsem vyrozumění, že mám doložit další doklady, že pečuji o matku, ale nenapsali mi jaké?

Otázka:

Dobrý den, jsem narozena 11/ 1961, 3 děti, manžel narozen12/1957-zemřel 11/2016. Do 1/2021 jsem pobirala vdovský duchod nebot syn studoval. Přestal 31.1.21 Je vyučený. Jelikož sdílíme společnou domácnost mými rodiči- maminka má II st. závislosti r.1940 a otec rakovina 1934-chemoterapie, atd. Matka silná inkontinence,diabetes atd. . Tak jsem si zažádala znovu o vdovský duchod. K žádosti jsem doložila rozhodnutí o II stupni závislosti a čestné prohlášení o společné domácnosti. Bydlíme 20 let v RD který rodiče přepsali na mě. Vše platím já přes muj učet. Rodiče přispívají z duchodu, ale dávají mi hotové peníze které já si vkládám na učet. Ted jsem dostala vyrozumění, že mám doložit další doklady, že pečuji o matku, ale nenapsali mi jaké . . Matka je ležící skoro stále. Já mám plat 14500,- Dělám zdravotní sestru na půl uvazku, abych se o ni mohla starat. Duchod díky tomu budu mít minimální. Nebot se starám již několik let.Jak to lze dokázat…Co mám ještě doložit , Nemám osobní život, nemám přítele ,nic.. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dostala jsem vyrozumění, že mám doložit další doklady, že pečuji o matku, ale nenapsali mi jaké?

Přijde mi divné, že by vás ČSSZ vyzvala k doložení dalších dokladů bez uvedení jakých. K žádosti měl být doložen i váš rodný list, abyste prokázala příbuznost s vaší matkou.

Dále záleží na tom, zda ČSSZ nechce prokázat společnou domácnost (to jen odhaduji). Domácností se pro účely zákona o důchodovém pojištění rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Že žijete ve společné domácnosti tedy prokážete tak, že prokážete úhradu společných nákladů – např. výpisem z účtu, dokladem o SIPU, fakturami apod.

Svůj starobní důchod mít samozřejmě minimální nebudete. Vyměřovací základy se při výpočtu důchodu hodnotí od roku 1986, takže není možné se dívat pouze na výdělek v několika posledních letech. Ani z tak nízkého výdělku by minimální důchod stejně nevyšel. Navíc díky péči můžete při sepisování žádosti o důchod požádat, aby se vám místo těchto nízkých vyměřovacích základů hodnotila vyloučená doba, která zajistí, že vám tyto nižší vyměřovací základy nezhorší průměr z předchozích dob.