Dosažení důchodového věku a zpětné zvýšení invalidního důchodu

Otázka:

Dobrý den,
od r. 2010 pobírám ID I. stupně. Můj zdravotní stav se v roce 2012 zhoršil (dle vyjádření lékaře je tento stupeň již od začátku nevyhovující – stav po transtplantaci 2009 – zhoršení ). Mohu zpětně žádat o změnu invalidního důchodu na vyšší stupeň? V červnu jsem již dosáhla důchodového věku, ale starobní důchod nepobírám. Jak je to v tomto případě. Mohu požádat zpětně o zvýšení ID (5 let) do doby než jsem dosáhla důchodového věku nebo do doby, kdy mi bude starobní důchod přiznán.
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dosažení důchodového věku a zpětné zvýšení invalidního důchodu

Můžete požádat o změnu výše invalidního důchodu. Případné datum změny stupně invalidity však záleží na posudkovém lékaři a není nijak zpětně omezeno. Doplatek důchodu je možný nejvýše pět let zpětně od data žádosti. Dosažení důchodového věku ani přiznání starobního důchodu na výše uvedeném nic nemění. Pokud by ke zvýšení skutečně došlo, obdržela byste doplatek od data změny stupně invalidity (nejvýše pět let zpětně) do současnosti. Samozřejmě pokud byste si následně požádala o starobní důchod od data dosažení důchodového věku, byl by vám doplacen pouze rozdíl mezi starobním důchodem a vyplaceným invalidním důchodem (vč. případného doplatku).

Otázka doplněna:

Dobrý den,
ještě k původnímu dotazu. Pobírám nyní I.stupeň ID, budu žádat o zvýšení zpětně (jak jste mě již odpověl).
Jak je to s valorizací od r. 2019, týká se i invalidních důchodů, nebo jen starobních.
Jelikož mám důchodový věk v červnu 2018 – je lepší si požádat o starobní důchod k 31.12.2018 nebo až k 1.1.2019. – abych dostala k důchodu valorizaci.

Manžel má také důchodový věk, když si požádá až v roce 2019 bude mu k důchodu započtena valorizace, nebo si má požádat v roce 2018, aby dostal valorizaci v roce 2019?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Všechny důležité informace o valorizaci naleznete zde. Valorizace důchodů se vždy týká všech druhů důchodu – invalidní důchod pobíráte 8 let, za tu dobu se vám přeci také opakovaně zvyšoval.

Výpočet důchodu v roce 2019 a výpočet valorizace budeme znát nejpozději v říjnu 2018. Jako každý rok vydáme článek se srovnávacím výpočtem.