Doplacení důchodového pojištění u invalidního důchodce

Otázka:

Vážený pane Mařík. Je mi 49 let. Byl mi přiznán před rokem invalidní důchod 3. stupně a osobní vyměřovací základ činí 19.149 Kč. Předpokládám, že mi OSSZ po zlepšení zdravotního stavu (asi po dalším roce) sníží invalidní důchod jen na první stupeň invalidity. Nyní se mi do odpracovaných let započítává jen 80 procent. Otázka zní: Je možno tento rozdíl nějak doplatit, abych se neošidil o odpracované roky nebo je to zbytečné? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Doplacení důchodového pojištění u invalidního důchodce

Doplatit pojištění jeden je v tomto případě možné rok zpětně za využití dobrovolného důchodového pojištění. Doplatit si tuto dobu pojištění bych vám ale nedoporučoval.

Při hodnocení doby pojištění na 80 % je vám místo 365 dní započteno 292 dní (365 x 0,8 %). Aby vám byl celý tento rok zhodnocen na 100 %, tedy 365 dny, musel byste doplatit nejméně 12 x 1.817 Kč, tj. 21.804 Kč. Vzhledem k tomu, že se při výpočtu důchodu hodnotí celé odpracované roky, je možné, že vám tato “chybějící” doba ani budoucí výpočet starobního důchodu neovlivní, a i kdyby, tak jeden rok doby pojištění při dnešní výši důchodu u osobního vyměřovacího důchodu 19.149 Kč, činí zhruba 201 Kč. Jste ochoten dnes zaplatit téměř 22 tisíc, abyste měl možná v budoucnu důchod vyšší o (dnešních) 201 Kč?

Pro úplnost dodávám, že případný výpočet invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně z vašeho invalidního důchodu třetího stupně tato pokrácená doba neovlivní.