Doložení zaměstnání při studiu je bez vlivu na výpočet starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den. Do důchodu jsem odešel 12.12.2010. Pracovnice
ČSSZ mi tehdy řekla,že nemá smysl pracovat ani o den déle, že to neovlivní výši důchodu. Poslední rok mi však do důchodu započítán nebyl i když mi chybělo jen 20 dní. Mohu si zpětně tuto dobu doplatit? A můj druhý dotaz. Při studiu na VŠ jsem i pracoval. V pracovním poměru jsem byl po 18. roce věku celkem 431 dní. ČSSZ jsem doložil všechna potvrzení, přesto prý to nemá na konečný výměr důchodu vliv, jen v osobním listě mi dobu náhradní doby zaměnili za dobu zaměstnání, ale výše důchodu mi nezměnili. Je to správné? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Doložení zaměstnání při studiu je bez vlivu na výpočet starobního důchodu?

Doba pojištění vám byla započtena až do den předcházejícímu dni přiznání důchodu (do 11. 12. 2010), pouze vám za rok 2010 nebyly hodnoceny vyměřovací základy (výdělky), což je správně. V tomto případě tedy není co doplácet.

Doba studia se hodnotí na 80 %, zaměstnání na 100 %. Při výpočtu důchodu se však přihlíží pouze k celým získaným rokům pojištění. Zhodnocením vámi zmiňované doby na 100 % (namísto na 80 %), jste získal navíc zhruba 96 dní pojištění, což vám nemuselo zajistit další celý rok doby pojištění a doložení této doby mohlo být bez vlivu na výši důchodu.