Dočetla jsem se, že invalidní důchod je možné žádat už od 15 let

Otázka:

Dobry den, dočetla jsem se, ze o ID lze zadat uz od 15 let. Ale vyplata ID by zapocala az dnem splneni pojisteni-tedy alespon jeden den na SS. Chci se zeptat, pokud by v 15,16 letech byl priznan Id 3. stupne nebo nizsi stupen a pote ID by uacal byt vyplacen nastupem na ss(mene jak rok pojisteni by se tim splnilo)tak pak pro dostani ID z mladi, o ktery se muze zadat AZ v 18 letech, by se muselo znovu pozadat CSSZ a podat novou žádost? A druhý muj dotaz, pokud se uzna v 18 ID z mladi, je mozne dostat vyplaceni ID i zpětně a to od 15let?Mebo se zpětně vyplaci jen obycejny ID(1,2,3) a nikoli ID z mladi?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dočetla jsem se, že invalidní důchod je možné žádat už od 15 let

Toto jste si vyložila špatně. Invalidní důchod z mládí je druh invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, který se přiznává od 18 let věku a jednou z podmínek je nezískání žádné doby pojištění – § 42 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. Pokud je důchod přiznán od 18 let, tak náleží od 18 let a není možné ho doplácet od dřívějšího data.

„Běžný“ invalidní důchod (a je jedno jakého stupně), je možné přiznat před 20. rokem věku, pokud je získán alespoň jeden den pojištění. Už to z principu vylučuje přiznání invalidního důchodu z mládí. Pokud by invalidita vznikla před získáním onoho jednoho dne pojištění, nestačil by tento jeden den pojištění a bylo by pro přiznání tohoto invalidního důchodu potřeba získat dva roky pojištění – § 40 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.

Otázka doplněna:

Dobrý den p.Marik,
moc dekuji za vasi odpoved,ale ja tomu nerozumim:(
Pisete toto:

***

-ohledne ID z mladi,pisete,ze jednou z podminek pro priznani je,ze clovek neziska zadnou dobu pojisteni.Ale v zakone neni slovo zadna doba,tam se pise,ze neziskal POTREBNOU dobu pojisteni.Tedy ja tomu rozumim tak,ze pokud si nekdo o ID zada ve 21 letech,kdy je treba na normalni duchod uz 1rok pojisteni ale ten jeden cely rok nema,ma treba jen pul roku…ALE zaroven doba vzniku invalidity byla urcena pred 18 rokem,tak ma i presto narok na ID z mladi ne?
Vim ze mnoho lidi bojuje o to,aby datum vzniku invalidity bylo urceno pred 18rokem aby meli ID z mladi a to i presto,ze maji nejake to pojisteni.
Nebo v cem se mylim?Jiste,pokud by mu NEstanovili vznik invalidity pred 18 rokem a dotycny by nemel potrebnou dobu pojisteni,duchod mu nebude vyplacen.

-dale nerozumim teto vete :Pokud by invalidita vznikla před získáním onoho jednoho dne pojištění, nestačil by tento jeden den pojištění a bylo by pro přiznání tohoto invalidního důchodu potřeba získat dva roky pojištění – § 40 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.
Je mi znamo,ze do 20 let staci mit mene jak jeden rok pojisteni.To znamena,staci i jeden den.Vy pisete,ze kdyby clovek nemel ani den pojisteni,tedy priklad,invalidita by vznikla v 16ti letech a clovek by sel na SS az v 17,tak jak to,ze by dotycny musel mit najednou dva roky pojisteni?Dva roky jsou dle tabulek nutne mezi 20-22let viz tabulka nize.V cem se nechytam ve vasi odpovedi?
Potřebná doba pojištění činí u pojištěnce ve věku:
1. do 20 let méně než jeden rok,
2. od 20 let do 22 let jeden rok,
3. od 22 let do 24 let dva roky,
4. od 24 let do 26 let tři roky,
5. od 26 let do 28 let čtyři roky a
6. nad 28 let pět roků
-takze kdyz to shrneme,je tedy vyhodne,pokud vim,ze mam invalidni dite,zazadat o ID od 15ti let a zvladnout tedy alespon jeden den SS(jeden den pojisteni) kdyz mu muze byt vyplacen ID od 15let…a nemusim tak cekat,az do jeho 18 let,kdyz tedy zpetne vyplaceni ID z mladi neni mozne?Zda se mi to logicke,pokud to jde a dite muze ziskat jeden den pojisteni,aby mu byl duchod vyplacen co nejdrive a ne az od 18ti let.Zaroven se domnivam,kdyz tak me opravte,ze vypocet at uz ID z mladi ci normalni ID priznany do 28 let by byl vypocitat stejne vyhodne-tedy ochrannym vypoctem(samozrejme je tam ta podminka,ze nesmi chybet vic jak 364dni pojisteni mezi 18 rokem a datem priznani invalidity).
-Takze ID z mladi,pokud tomu dobre rozumim,je tedy vyhodny jen pro ty,jejiz dite nemuze splnit ani jeden den pojisteni,chapu to dobre?
-muze nestudujici dite splnit ten jeden den pojisteni i prihlasenim na UP nebo se pocita JEN studium a nebo UP se pocita JEN pokud je vyplacena podpora v nezamestnanosti?(samozrejme,ze podpora je tezko vyplacena 15ti letemu,kdyz je tam podminka 12mesicu odvadet socialni)

Mnohokrat vam dekuji za reakci
Vase odkazy na zakon jsem cetla,ctu vzdy vse,na co odkazete…tak se omlouvam,ze stale tomu nerozumim.
Jsem vdecna,ze je tady nekdo jako vy,kdo umi pomoci!

(***odmazána zbytečně kopírovaná výše uvedená odpověď, jinak redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

U pojištěnce mladšího 20 let činí potřebná doba pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod jeden den. Pokud je potřebná doba pojištění jeden den, tak „nezískat“ ji lze pouze tak, že je získán méně než jeden den pojištění. A méně než jeden den = žádná doba pojištění. Příklad s 21letým člověkem je nesmyslný, když se bavíme o člověku, kterému je ke dni vzniku invalidity méně než 18 let. Takový člověk potřebuje méně něž jeden rok pojištění (tj. jeden den) pro přiznání „běžného“ invalidního důchodu. Když získá půl roku pojištění, není mu přiznána invalidita z mládí.

Musíte se podívat do celého § 40 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. V jeho závěru je uvedeno:

Podmínka potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se považuje za splněnou též, byla-li tato doba získána v kterémkoliv období deseti roků dokončeném po vzniku invalidity; u pojištěnce mladšího 24 let činí přitom potřebná doba pojištění dva roky.

O tom, zda je přiznán invalidní důchod z mládí nebo „běžný“ invalidní důchod nerozhoduje to, co se vám zdá výhodné, ale zdravotní stav posuzovaného a příp. získaná doba pojištění. Právě na tyto spekulace a účelovosti je v zákoně „pojistka“, kdy i u takto mladých invalidů může být vyžadováno získání dvou let pojištění.

Takže ještě jednou: Je získána nějaká doba pojištění – přiznává se „běžný“ invalidní důchod. Není získána žádná doba pojištění a invalidita III. stupně vznikla před 18. rokem věku – přiznává se invalidní důchod z mládí. Nic složitého nebo k nepochopení.

Výpočtu těchto důchodů se podrobně věnuji zde. Výpočet je stejný pro všechny tyto žadatele.

Dobu pojištění lze získat i evidencí na ÚP bez podpory. Samozřejmě na ÚP nezaevidují nikoho, kdo není schopen pracovat a nehledá si zaměstnání.