Doba pojištění pro nárok a pro výpočet důchodu. Jaký je rozdíl?

Otázka:

Dobrý den,

dne 7. 7. 2014 jsem mohl požádat již o starobní důchod (dat. narození 7. 11. 1951) ale dále pracuji. Nechal jsem si poslat z ČSSZ Informativní list. Mám dotazy k době pojištění.

1. Od 1. 9. 1967 do 30. 6. 1971 jsem studoval SŠ a dále od 1. 10. 1971 až do 30. 6. 1976 studoval dále 5 let VŠ. V Informativním listu mám uvedeny náhradní doby u SŠ=1399 a u VŠ=1735.
Dočetl jsem se, že po 18. roce se počítá jen 6 let studia a pro účely výše důchodu se hodnotí pouze z 80% ale pro účely nároku na důchod ze 100 %. Moc nerozumím rozdílu mezi pojmy „výše“ a „nárok“. Jak se mi budou započítávat odpracované dny studia?

2. Během studia jsem měl v roce 1974 na brigádách odpracováno 56 dnů a v roce 1975 dalších 26 dnů. Vše je vedeno i na Informativním listu jak zaměstnání. Jak se tyto doby započtou do doby pro výpočet důchodu?

Děkuji.

Odpověď:

Doba pojištění pro nárok a pro výpočet důchodu. Jaký je rozdíl?

Aby Česká správa sociálního zabezpečení mohla přiznat starobní důchod, musí žadatel mimo dosažení důchodového věku splnit podmínku získání potřebné doby pojištění. Zjednodušeně řečeno musíte mít „odpracované roky“ (do této doby pojištění se však hodnotí i např. studium, omezeně evidence na úřadu práce, základní vojenská služba atd.). Ve vašem případě musíte splnit 30 let doby pojištění. ČSSZ tedy po přijetí žádosti o starobní důchod zjišťuje, zda podmínku získání potřebné doby pojištění žadatel splní = zda má na důchod nárok. V tomto případě bude ČSSZ dobu studia hodnotit plně na 100 %.

Poté, co ČSSZ zjistí, že žadatel má na starobní důchod nárok, přistoupí k výpočtu starobního důchodu. Výši starobního důchodu ovlivňuje i získaný počet let pojištění. Při zjišťování, kolik let pojištění pro výpočet starobního důchodu žadatel získal, však již ČSSZ bude dobu prvních šesti let studia po 18. roce věku hodnotit pouze v rozsahu 80 %.

Vzorové příklady hodnocení studia při výpočtu důchodu naleznete v tomto článku.

Doba brigády bude i při výpočtu důchodu započtena plně, tj. na 100 %.