Mohu si požádat o předčasný důchod o čtyři roky od července 2023. Na řádný starobní důchod mám nárok v červnu 2027

Otázka:

Dobrý den, mohu si požádat o předčasný důchod o čtyři roky (1440 dnů) od 2. července 2023. Na řádný starobní důchod mám nárok v červnu 2027. Podle aplikace OSSZ bych měl důchod od 2.7.2023 ve výši 17039 Kč a krácení by bylo o 5508 Kč. Pokud požádám o řádný starobní důchod od června 2027, bude počítáno podle nových pravidel a důchod bude nižší asi o 1100 Kč než podle výpočtu před reformou – spočítal jsem to na kalkulačce na internetu. To znamená, že krácení by nebylo o 5508 ale asi 4400 Kč. Podal jsem Uplatnění nároku na dávku a mohu se do prosince rozhodnout. Co si myslíte, že je výhodnější? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu si požádat o předčasný důchod o čtyři roky od července 2023. Na řádný starobní důchod mám nárok v červnu 2027

Počítat důchod s datem přiznání v roce 2027 se rovná věštění z křišťálové koule – i malá změna parametrů v budoucnu (především růst mezd v Česku) způsobí zcela odlišný výsledek. Z takto spočítané výše důchodu se nedá nic vyvozovat.

Navíc tak jako to děláte vy, se srovnání výpočtů provádět nedá. Nejde pouze přičíst krácení předčasného důchodu. Předčasný důchod přiznaný bez výplaty bude zvyšován i o další získanou dobu pojištění a zpětně dovalorizován.

Výpočet důchodu v dalších letech ovlivní růst mezd v Česku, valorizace bude zase ovlivněná růstem inflace a reálných mezd (ty ale zřejmě budou několik let v minusu). S ohledem na tom, že inflace už klesá a nominálně mzdy rostou, předpokládám, že výpočet důchodu v roce 2027 bude daleko lepší než výpočet důchodu z roku 2023 po všech valorizacích. Já osobně bych v této situaci rozhodně o předčasný důchod bez výplaty nežádal. Udělal bych to pouze v případě, že bych v příštích letech plánoval přiznání výplaty předčasného důchodu v době před dosažením důchodového věku.