Děti v pěstounské péči a důchodový věk ženy

Otázka:

Dobrý den, jsem bývalá pěstounka. Vychovala jsem 7 dětí, z toho 4 děti jsem měla v péči více než 10 let. Páté dítě jsem měla v péči od 9 let do 21 let (studovala střední školu). Ze zbývajících dětí přišlo jedno do pěstounské péče v 11 letech a bylo v mé péči až do 20 let (studovalo střední školu). Poslední z dětí bylo v pěstounské péči od 7 let do 13 let. Započítávají se pěstounské děti do výpočtu důchodového věku a pokud ano, kolik dětí mi bude započítáno pro výpočet věku odchodu do důchodu. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Děti v pěstounské péči a důchodový věk ženy

Jaké podmínky je třeba splnit, máme popsáno v tomto článku. Podle toho, jak svoji situaci popisujete, by se vám mělo hodnotit šest dětí.

Otázka doplněna:

Dobrý den, děkuji za odpověď. Článek jsem četla, než jsem Vám napsala 1. email. Jednalo se mi hlavně o to, že jsem byla pěstounka. Zda započítání dětí do odchodu do důchodu se vztahuje i na bývalé pěstouny, kteří vlastně děti vychovali.
Děkuji.

Odpověď doplněna:

To, že se jedná o pěstounskou péči nevadí – zákon o důchodovém pojištění na ni výslovně pamatuje: § 20 odst. 3 písm. f) zákona č. 155/1995 Sb. Pro hodnocení výchovy dítěte není obecně rozhodující, kdo dítě porodil, ale kdo ho vychovával (hodnotí se výchova dítěte).