Dcera je v pěstounské péči. Mám nárok na vdovský důchod?

Otázka:

dobrý den,sem vdova od roku1995,mám nárok navrácení vdovského důchodu,když mám 4 děti a dcera od manžela byla v pěstounské péči,je ji ted 24roku a pobírá sir.důchod.

(redakčně neupravováno)

Otázka doplněna:

Dobrý večer, manžel zemřel 5. 11. 1995. Mám dceru které je 24 let, vdovský důchod sem brala do roku 1997. Pak dcera se dostala do pěstounské péče. V roce 21. 9. 1998 se mi narodil syn, 18. 10. 1999 dcera, 8. 6. 2003 syn, 12. 2. 2007 dcera, ale ještě mám syna, který se narodil 5. 11. 1996, ale toho sem měla u sebe jen měsíc. Já sem ročník 1969, dcera stále se učí, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na vrácení vdovského důchodu? Znovu jsem se nevdala, děkuji.

Odpověď:

Dcera je v pěstounské péči. Mám nárok na vdovský důchod?

Pokud je dcera vašeho manžela v pěstounské péči někoho jiného a vy o ni tedy nepečujete a nepečujete ani o jiné nezaopatřené dítě, máte nárok na vdovský důchod pouze za předpokladu, že splňujete některou z jiných podmínek uvedených v článku o opětovném přiznání vdovského důchodu.

Jestliže je vaše rodinná situace jiná než jak jsem ji pochopil, můžete svůj dotaz zaslat znovu, ale svoji situaci popište lépe a podrobněji.

Odpověď doplněna:

Aby vám vznikl nárok nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, musela byste některou z výše odkazovaných podmínek splnit do 5 let od odejmutí důchodu. Toto se vám nepodařilo, a proto vám nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu nevznikne. Pokud byste o dceru, která má nárok na sirotčí důchod řádně pečovala, pobírala byste i vy vdovský důchod.