ČSSZ v rozhodnutí uvádí, že šetří evidenční listy na dobu od 1. 9. 75 do 20. 7. 1983 ve Slovenské pojišťovně

Otázka:

Dobrý den,
dne 23.9.2020 jsem si požádala o předčasný starobný důchod. Dne 27.10.2020 jsem obdržela od ČSSZ rozhodnutí o přiznání starobního důchodu, ve kterém mi chybí roky odpracované na Slovensku před rozdělením republiky ( v době rozdělení a po ní jsem žila a pracovala v ČR). ČSSZ v tomto rozhodnutí uvádí, že šetří evidenční listy na dobu od 1.9.75 do 20.7.1983 ve Slovenské pojišťovně a že o výsledku řízení budu informována. Trvá to již víc než 4 měsíce a pořád se nic neděje. Urgovala jsem to v místě podání žádosti u OSSZ vícekrát telefonicky, ta odeslala před měsícem urgenci na ČSSZ, ale pořád se nic neděje. Jsem z toho zoufalá. Můžete mi poradit co mám dělat, jak postupovat, aby byl můj důchod dořešen? Děkuji Vám za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

ČSSZ v rozhodnutí uvádí, že šetří evidenční listy na dobu od 1. 9. 75 do 20. 7. 1983 ve Slovenské pojišťovně

Musíte čekat, nic moc jiného dělat nemůžete. Stejně tak ČSSZ nemůže nic dělat (urgovat ČSSZ je tak zbytečné), dokud jí uvedené doby nepotvrdí slovenská Sociální pojišťovna (SP). Tzn. urgovat uvedené by mělo smysl spíše u Sociální pojišťovny v Bratislavě, než u ČSSZ. ČSSZ vám chybějící dobu bez ověření od SP nezhodnotí a sama nemůže dělat nic jiného, než urgovat SP.

Řízení se zahraniční institucí často trvá i násobně déle než čtyři měsíce. Znám případy, kdy definitivní vyřízení žádosti s mezinárodním prvkem trvalo i rok, rok a půl, i déle.

Myslím, že není třeba být zoufalá. Až bude doba doložená, ČSSZ důchod přepočítá a rozdíl zpětně doplatí.