Co mám dělat do doby, než ČSSZ rozhodne o přiznání invalidního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP, momentálně na nemocenské. Dne 14.7. mi byl vydán posudek, dle kterého jsem invalidní ve 3.stupni. Automaticky mi tedy bude ukončena PN dne 14.8. Do práce ale nastoupit nemohu, jelikož to můj zdravotní stav neumožňuje. Co mám dělat do doby, než ČSSZ rozhodne o přiznání invalidního důchodu? Mám dát výpověď, nebo si vzít neplacené volno, nebo jak to řešit? Zaměstnavatel mi na to není schopen odpovědět. Bez příjmu zůstat nemohu a rozhodnutí o přiznání ID může klidně přijít v září až říjnu… Nikde jsem nenašel informace, jak toto řešit. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Co mám dělat do doby, než ČSSZ rozhodne o přiznání invalidního důchodu?

Skončení pracovního poměru po přiznání důchodu se věnuji v tomto článku. Všechny vámi zmiňované možnosti jsou uskutečnitelné, záleží jen na dohodě mezi vámi vaším zaměstnavatelem. Nejčastěji se v této situaci pracovní poměr ukončuje dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale k dohodě je třeba vůle obou stran.

Pokud jste byl uznán invalidním 14. 7. 2020, je třeba dočasnou pracovní neschopnost ukončit 13. 8. 2020. O invalidním důchodu je většinou rozhodnuto do dvou měsíců od posouzení. Do té doby bych s žádnou částkou důchodu od ČSSZ spíše nepočítal – můžete požádat o poskytnutí zálohy, ale není to povinnost ČSSZ.