Chybí mi doba pojištění a podklady byly zničeny. Je ještě další možnost?

Otázka:

Nárok na starobní důchod mám od dubna 2013. Zatím jsem nepožádala. Od r. 1978 – 95 jsem pracovala u organisace, která již neexistuje. Dle informativního osobního listu toto období není evidováno. Na žádost v archivu mi bylo sděleno, že doklady byly zničeny v době povodní. Byla provedena rekonstrukce listu. Ač mám pracovní smlouvy s uvedeným platem, tak prý z toho nelze vycházet a započtou se jen doby. Myslím si, že ne mým zaviněním bude výpočet důchodu nižší. Co mohu ještě udělat?

Odpověď:

Chybí mi doba pojištění a podklady byly zničeny. Je ještě další možnost?

Vaše situace je opravdu nepříjemná. Podle popisu vaší situace jste již sama vyčerpala všechny možné způsoby, jaký zajistit chybějící dobu pojištění a vyměřovaní základy.

Jedinou alespoň trochu příznivou zprávou pro vás může být, že doba, ve které není možné zjistit vyměřovací základ, bude hodnocena jako tzv. vyloučená doba a výši důchodu ovlivní pouze výdělky mimo toto období (přesněji po něm). Pokud jste v zaměstnání, které nyní dokládáte, měla nižší výdělky než později, teoreticky se může stát, že vám důchod vyjde dokonce vyšší.